Na zakończenie sezonu – Juliusz Cezar

Opera pełna efektownych scen i dramatycznych zwrotów akcji, wspaniałych arii, duetów i partii z udziałem chóru.  To opowieść o walce Juliusza Cezara o władzę oraz względy królowej Egiptu, Kleopatry. „Juliusz Cezar” należy do najczęściej wykonywanych i najbardziej cenionych dzieł Haendla. Ostatni pokaz w ramach cyklu „The Metropolitan Opera. Live in HD” w kinie „Światowid” 27 kwietnia.

Juliusz Cezar jest najbogatszą partyturą operową Haendla i stanowi do dziś jego najpopularniejszą operę. Jeszcze za życia kompozytora wystawiono ją w Londynie aż 38 razy. Jest to jedno zarazem jedna z najtrudniejszych barokowych oper, wymagająca zarówno od orkiestry, jak i przede wszystkim śpiewaków – niesłychanej dyscypliny i umiejętności.

To już druga w tym sezonie w The Metropolitan Opera nowa produkcja Davida McVicara. Dynamiczna inscenizacja „Juliusza Cezara” okazała się hitem festiwalu w Glyndebourne w 2005 r. Od tego czasu każda opera McVicara staje się wydarzeniem sezonu. Opera zachwyca dzięki połączeniu elementów teatru barokowego i XIX-wiecznego imperializmu brytyjskiego, by wydobyć główne tematy opery – miłość, wojnę i budowanie imperium.

– „Juliusz Cezar” to operowy kalejdoskop – mówi Vicar. – Nie brak tu wydarzeń zabawnych, mieszających się z tragedią, przygód, romansów, politycznych intryg i skomplikowanych układów rodzinnych.

W tytułowej roli David Daniels, a jako Kleopatra - Natalie Dessay, pamiętana z przejmujących kreacji w „Łucji z Lamermooru” i „La Traviacie. Do najpiękniejszych fragmentów opery zalicza się aria Cezara z towarzyszeniem koncertującego rogu, duet Kornelii i Sekstusa oraz wielka aria Kleopatry.

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.   

MET Live in HD: JULIUSZ CEZAR George Frideric Haendel27.04/sobota/, godz. 18.00 Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

Reżyseria: David McVicarDyrygent: Harry Bicket

Obsada: David Daniels (Giulio Cesare), Natalie Dessay (Cleopatra), Alice Coote (Sesto), Patricia Bardon (Cornelia), Christophe Dumaux (Tolomeo), Guido Loconsolo (Achilla) Czas trwania ok. 245 minut, 2 przerwy

Zobacz również

Zapisz się do newslettera