DKF: Tabu

W czwartek, 23 maja o godzinie 19:00 Kino „Światowid” zaprasza na kolejną odsłonę Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. Tym razem na ekranie  film „Tabu” Miguela Gomesa – nostalgiczna opowieść o miłości, przeszłości i przemijaniu.

 Portugalski dramat z 2012 roku przedstawia losy Aurory, starszej kobiety, którą opiekuje się Pilar – sąsiadka mieszkająca na tym samym piętrze.  Ekscentryczna Aurora trwoni wszystkie oszczędności, grając w kasynie. Kiedy podupada na zdrowiu, prosi Pilar i swoją służącą Santę by odnalazły jej dawnego ukochanego. Enigmatyczny Gianluca zdradzi im historię wielkiej namiętności, pasji i obsesji, która poprowadziła do nieszczęścia.

Czarnobiały film Gomesa to wyraz fascynacji kinem niemym oraz eksperymentami z formą i  następstwem czasów. Dzięki tym zabiegom jego obraz nabiera bardziej uniwersalnego charakteru. Reżyser z upodobaniem nawiązuje również do historii i klasyki kina min.Tabu” F.W. Murnaua oraz Roberta Flaherty’ego filmu z roku 1931. Nawiązania te nie ograniczają się jedynie do tytułu. Są czytelne są zarówno w warstwie stylistycznej, jak i narracyjnej i budują niezwykły nastrój obrazu.

Film „Tabu” otrzymał nagrodę Alfreda Bauera na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale.

Gomes jest kimś, kto w perfekcyjny sposób wykorzystuje tradycję, by pokazać, jak można ją przekuć w kanwę nowoczesnych przeżyć – Anna Bielak, film.wp.pl

(...) to film kompletnie oryginalny i nieskończenie nowatorski. Jest zamkniętą, spójną całością przede wszystkim pod względem artystycznym. (...) wielopiętrowa intryga i pokaźny pakiet kinowych inspiracji świadczą zdecydowanie o wielkiej erudycji twórcy – Urszula Lipińska, stopklatka.pl

Zaskakująca mieszanka starego kina i nowoczesności (…). Tabu, mimo że przypomina konwencjonalny romans, właśnie dzięki oryginalnej stylizacji i odważnym eksperymentom formalnym przekracza granice romantycznego banału. Zyskuje metafizyczno-nostalgiczny wymiar, stając się bezkompromisową opowieścią o pamięci, upływie czasu, urojonym życiu, ważniejszym od codziennych doświadczeń w Realu – Janusz Wróblewski „Polityka”

Film Tabu” w kinie „Światowid” 23 maja o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera