DKF: Violeta poszła do nieba

W czwartek, 13 maja o godzinie 19:00 Kino „Światowid” zaprasza na kolejną odsłonę Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. „Violeta poszła do nieba” to historia życia Violety Parry, chilijskiej pieśniarki – dopracowana formalnie opowieść o porażkach i sukcesach, miłości, namiętności, życiu i śmierci.

Violeta Parra to dla Chile artystka kultowa. Dzisiaj, 46 lat po jej samobójczej śmierci, legenda i aura, które otaczają pieśniarkę są wciąż żywe. Choć artystka cieszyła się ogromną sławą w Chile, nie jest znana poza kontynentem, a zasługuje na swoje odrębne miejsce w historii światowej muzyki.

Andrés Wood przygląda się karierze i burzliwym losom artystki przez pryzmat najważniejszych faktów z jej życia. Z utalentowanej dziewczynki wywodzącej się z bardzo ubogiego środowiska, Violeta staje się prawdziwą ikoną muzyki folk. Jednak świat jej osobistych przeżyć daleki jest od idylli: zmagania z alkoholizmem ojca muzyka, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym mężczyzną zostawiają na niej trwały ślad.

Osią łączącą te wszystkie wydarzenia: bolesne i radosne,  jest wywiad, którego Violeta udzieliła na kilka lat przed śmiercią. Narracja filmu „Violeta poszła do nieba” daleka jest od tradycyjnie rozumianej biografii. To raczej ulotny szkic, zachęcający do dalszej eksploracji losów zbuntowanej artystki.

Andrés Wood okazał się jednym z najbardziej społecznie przenikliwych reżyserów ostatniej dekady. (…) film Wooda nie jest zwyczajną biografią, która prezentuje czyjeś życie „od kołyski aż po grób”. Zamiast tego reżyser postawił na nasycone niuansami odkrycie kilku kluczowych momentów życia Parry, które są przeciwstawione wywiadowi telewizyjnemu odtworzonemu w filmie Maria Delgado, 56. London FF

Film Violeta poszła do nieba” w kinie „Światowid” 13 maja o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

Reżyseria: Andrés Wood

Scenariusz:  Eliseo Altunaga, Rodrigo Bazaes, Guillermo Calderón i Andrés Wood na podstawie książki Ángela Parry

Produkcja: Chile, Argentyna, Brazylia 2011

Czas: 110 min.

Opis: dystrybutor filmu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera