DKF: Za wzgórzami

Za wzgórzami to opowieść o zderzeniu miłości ziemskiej i ideałów duchowych, tęsknocie, pożądaniu oraz próbie ich zaspokojenia. W czwartek, 27 czerwca o godzinie 19:00 Kino „Światowid” zaprasza na kolejną odsłonę Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. 

Akcja „Za wzgórzami” rozgrywa się w małym klasztorze na rumuńskiej prowincji. Mieszkające w nim mniszki prowadzą uporządkowane życie, ściśle podporządkowane religijnym zasadom i kontemplacji.  Spokój panujący w klasztorze burzy pojawienie się przyjaciółki jednej z mniszek.

Młode kobiety wychowywały się wspólnie w sierocińcu. Alinę i Vichitę połączyło namiętne uczucie, jednak później ich drogi się rozeszły.

Voichita zdecydowała się na życie i funkcjonowanie w klasztorze prawosławnego obrządku. Alina przyjeżdża by odzyskać dawną miłość i wyrwać Voichitę z klasztoru. Wie, że jedynym sposobem na zbliżenie się do ukochanej jest wstąpienie do zakonu. Uczucie Aliny przeradza się  w obsesję, która przez przełożonych klasztoru zostaje wzięta za opętanie...

Cristian Mungiu,  filmem „Za wzgórzami”,  udowadnia, że należy do grona najciekawszych reżyserów dzisiejszej Europy. Podobnie jak jego rumuńscy koledzy potrafi opowiedzieć prywatną, intymną historię, łącząc ją w wyrafinowany sposób z diagnozą sytuacji moralnej kraju – Ada Bogdziewicz, Kultura liberalna

Film odniósł sukces na 65 Festiwalu w  Cannes, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz i kreacje aktorskie.

Dla mnie ten film opowiada przede wszystkim o miłości i wolnej woli. O tym, jak namiętność może obrócić dobro i zło w koncepty bardzo sobie bliskie. Największe błędy tego świata popełniono w imię wiary i z absolutnym przekonaniem, że czynimy dobrze – mówi Cristian Mungiu.

Film Za wzgórzami” w kinie „Światowid”  27 czerwca o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

 

Reżyseria: Cristian Mungiu

Scenariusz:  Cristian Mungiu

Produkcja: Belgia, Francja, Rumunia

Czas: 155 min.

Opis: dystrybutor filmu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera