The Metropolitan Opera: NOS

Tytułowy nos pewnego dnia rozpoczyna samodzielne życie, oddziela się od swego właściciela i robi błyskotliwą karierę jako radny.  Zrozpaczony właściciel zarządza poszukiwania, angażując w nie mieszkańców Petersburga. Nos jednak ani myśli dać się złapać – tak pokrótce rysuje się treść opery jednego z najwybitniejszych kompozytorów rosyjskich XX wieku - Dmitrija Szostakowicza. Operę będzie można obejrzeć na żywo w kinie "Światowid" już w sobotę, 26 października.

"Nos" to druga w tym sezonie, opera prezentowana w ramach The Metroplitan Opera. Jest to niezwykle innowacyjna adaptacja zrealizowana przez Williama Kentridge’a. "Nosa" napisał 21-letni Dmitrij Szostakowicz . Libretto opery zostało oparte na opowiadaniu Nikołaja Gogola, jednego z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich dziewiętnastego wieku. Libreciści wykorzystali także motywy z innych dzieł tego pisarza – "Martwych dusz", "Dziennika szaleńca" i "Ożenku" – a nawet fragment "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego. Ta bezceremonialnie potępiona przez ówczesną krytykę radziecką opera pełna jest nowatorskich rozwiązań kompozytorskich (autor m.in. każe soliście wcielającemu się w rolę Nosa śpiewać przez nos), ale – choć to utwór wybitny – wystawia się ją niezwykle rzadko, gdyż do jej wykonania potrzeba ponad 80 solistów. Met udało się zebrać tylu wykonawców, a nowojorska inscenizacja "Nosa" nawiązuje do najlepszych osiągnięć teatru rosyjskiego.

O "Nosie" opowiada reżyser William Kentridge  - tutaj!

Obsada:

Paulo Szot jako Kowalow

AndreyPopov jako Żandarm

Alexander Lewis jako Nos

Soliści, chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Pavel Smelkov dyrygent

Opera w trzech aktach z epilogiem. Libretto: kompozytor, Jewgienij Zamiatin, Gieorgij Jonin i Aleksandr Preis na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola pod tym samym tytułem.

Przedstawienie trwa około 2 godziny i 15 minut (z przerwą). Opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. Dodatkowo zapewniamy tłumaczenie symultaniczne. 

Transmisja przedstawienia: 26 października 2013 (sobota) o godz. 18:55

Cena biletu: 50 zł – bilet pojedynczy

                        40 zł – ulgowy*

*studenci do 25. roku życia (za okazaniem legitymacji), seniorzy od 60. roku życia.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera