Met: Falstaff

Po dłuższej przerwie, spowodowanej chorobą, wraca za dyrygencki pulpit legenda Met – jej wieloletni dyrektor muzyczny – James Levine. Maestro poprowadzi operę pt. „Falstaff” - jedno z najlepszych dzieł Giuseppe Verdiego. Na ostatnią w tym roku transmisję z The Metropolitan Opera kino "Światowid" zaprasza w sobotę, 14 grudnia o godz. 18:55.

Verdi bardzo kochał Shakespeare’a. Wcześniej napisał opery o Szekspirowskich bohaterach tragicznych, Makbecie i Otellu, swoje ostatnie dzieło poświęcił jednak najsłynniejszej postaci komicznej stworzonej przez dramatopisarza wszech czasów – wzorowanemu na Żołnierzu Samochwale Falstaffowi (ang. falsestuff ‘fałszywe coś’). Historię monumentalnie grubego, dowcipnego, starego szlachcica, bezczelnego, choć pełnego wdzięku szelmy, kochającego uroki życia rozpustnika i niepoprawnego kłamczucha, który wyznaje miłość dwóm kobietom jednocześnie, a to tylko po to, by zdobyć nieco grosza, reżyser przeniósł do angielskiej wsi z połowy XX wieku.

Dlaczego warto uczestniczyć w transmisji z The Metropolitan Opera? Wyjaśniają sami uczestnicy w materiale przygotowanym przez portal eŚwiatowid.pl – tutaj.

Obsada:

Ambrogio Maestri jako Sir John Falstaff

LisetteOropesa jako Nannetta, córka Alice i Forda

Angela Meade jako Mrs. Alice Ford

Stephanie Blythe jako Mrs.Quickly

Jennifer Johnson Cano jako Mrs.MegPage

Paolo Fanale jako Fenton

Franco Vassallo jako Ford, mąż Alice (ukrywający się później pod nazwiskiem Fontana)

Soliści, chór i orkiestra The Metropolitan Opera

James Levine dyrygen

Opera (komedia liryczna) w trzech aktach (1893)

Libretto: ArrigoBoito na podstawie dwóch części „Henryka IV” i „Wesołych kumoszek z Windsoru” Williama Shakespeare’a 

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut (w tym 1 przerwa).

Zobacz również

Zapisz się do newslettera