DKF: Pozycja dziecka

„Pozycja dziecka” to historia skomplikowanej relacji między matką i synem. Główna bohaterka filmu, Cornelia, to zadbana, bogata i szanowana 60-latka. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy…   Na nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie film w reżyserii Călina Petera Netzera pt. „Pozycja dziecka” Kino Światowid zaprasza  w czwartek, 10 kwietnia.

Ukochany jedynak, oczko w głowie Cornelii, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny! Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej „małym chłopcem”…

Calin Peter Netzer pokazuje korupcję, jaka przeżera rumuńskie społeczeństwo. Wiarę, że wszystko da się załatwić za pieniądze. Obserwuje przepaść dzielącą  bogate i biedne warstwy społeczne. Tworzy też wyraziste portrety bohaterów. Trzydziestolatka nieumiejącego wziąć odpowiedzialności za własne życie. I silnej kobiety, przedstawicielki rumuńskiej nuworyszowskiej elity. To jednak dopiero materiał na dobre kino  społeczne. A co sprawia, że „Pozycja dziecka” robi tak duże wrażenie? Próba wejrzenia pod powierzchnię faktów (...). Rumuńscy reżyserzy udowadniają, że potrafią opowiadać o uniwersalnych ludzkich dramatach.

Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”

FilmPozycja dziecka” w kinie „Światowid” w czwartek, 10 kwietnia o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

reżyseria: Calin Peter Netzer scenariusz: Răzvan Rădulescu, Calin Peter Netzer produkcja: Rumunia gatunek: dramat czas trwania: 1 godz. 56 min.Opis filmu: dystrybutor

Zobacz również

Zapisz się do newslettera