Z kamerą w Trutnowach i Żuławkach

Na filmowe wycieczki po domach podcieniowych będzie można się wybrać już 29 i 30 listopada. – Tym razem zagościmy w Trutnowach i Żuławkach - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”,​ który  realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Filmy będzie można obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl.

On jest malarzem, ona – prezesem Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie. Nic więc dziwnego, że ich dom podcieniowy jest wyjątkowy. Wyjątkowy także ​dlatego, że stworzyli w nim prywatne muzeum. 

Elżbieta Skirmuntt - Kufel i Daniel Kufe​l mieszkają w Trutnowach (gm. Cedry Wielkie) w domu podcieniowym, w którym ​zachowała się reprezentacyjna dwupoziomowa sień.

 - W domu od wielu lat są prowadzone prace remontowe i konserwatorskie, dlatego obecnie może on ​poszczycić się wspaniałym wyglądem -​ podkreśla Agnieszka Jarzębska.

Następny dzień to kolejna wycieczka. Tym razem do wsi Żuławki (gm. Stegna), gdzie widzowie będą mogli zwiedzić jeden z ​domów​ podcieniowych​.  Znajdują się w nim np. ​szafy ścienne o klasycystycznych frontach.

- Odwiedzimy także Drewnicę,​ w której znajduje się jeden z ostatnich żuławskich wiatraków​ i dom, w którym tuż po wojnie mieszkała rodzina poety Czesława Miłosza -​ dodaje Agnieszka Jarzębska.

Na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści powstałych​ w czasie projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.

Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa od 20 do 30 minut.

Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.  

To jeszcze nie koniec niespodzianek dla miłośników domów podcieniowych. Już w tę sobotę, 29 listopada, w Elblągu będzie można bliżej poznać domy podcieniowe z Żuław. Warto wziąć udział w dyskusji o tym, co należy zrobić, by ratować te zabytki. Warto także spotkać się z historykiem sztuki Jerzym Domino i Markiem Opitzem, fotografem, właścicielem domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.

 Zgłoszenia udziału w spotkaniu i informacje - pod numerem tel.:​ 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl .

Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego  

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar

Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl .

Zobacz również

Zapisz się do newslettera