DKF: Omar

Głęboko osobisty film o miłości, przyjaźni i zdradzie, w cieniu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Palestyński kandydat do Oscara, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes. Na film Omar  zapraszamy do Kina Światowid 4 grudnia o godz. 19:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka.

Omar jest piekarzem w okupowanej Palestynie. Ląduje po drugiej stronie ruchu oporu, gdzie musi stawić czoła trudnym decyzjom. Jego przyjaciele zostają schwytani i poddani torturom muszą wybierać pomiędzy lojalnością a życiem. Podejrzenia i zdrada wystawiają na próbę jego zaufanie do kumpli z dzieciństwa. Stojąc po różnych stronach muru, Omar i brat bojownik jego ukochanej, Nadji, walczą o inną wolność. Omar przekonuje się, że to czy ktoś jest wrogiem, zależy od okoliczności. Tortury i upokorzenia podważają wiarę w honor i sens poświęceń za wszelką cenę. Mówi reżyser: "Film opowiada o sile zaufania. O tym jak ważne ono jest w relacjach i jak ulotne. Jest podstawą miłości, przyjaźni i lojalności. Jest fatamorganą i powoduje, że ludzkie emocje osiągają skrajności”.

czas trwania: 1 godz. 36 min gatunek: Dramat produkcja: Palestyna premiera: 5 września 2014 (Polska) 21 maja 2013 (świat) reżyseria: Hany Abu-Assad scenariusz: Hany Abu-Assad

cena biletu: 8 zł

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera