Dzień otwarty w Regionalnej Pracowni Digitalizacji

Czy wiesz, że w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” działa Regionalna Pracownia Digitalizacji, która jako pierwsza w województwie digitalizuje w technice 3D? W najbliższą sobotę, 29 listopada, w godz. od 11 do 17 każdy będzie mógł przekonać się, na czym to polega.

Po co digitalizować? W pracowni cyfrowane są eksponaty muzealne, które potem można oglądać na stronie cyfrowewm.pl bez wychodzenia z domu. Materiały pozwalają także na prowadzenie lekcji edukacyjnych w utworzonej Pracowni Edukacji Regionalnej.

- Dzięki digitalizacji 3D można odbyć wirtualny spacer poprzez muzea, a także zobaczyć wybrane z nich w przybliżeniu, z każdej strony – mówi Paweł Kondraciuk, starszy specjalista ds. digitalizacji w CSE „Światowid”. -  Zwiększenie dostępności zbiorów, upowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa kulturowego służyć ma także muzeom z Warmii i Mazur – ma pomóc im wrócić do świadomości, przede wszystkim młodych ludzi.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, które Światowid” otrzymał we wrześniu, w wirtualnej rzeczywistości znajdzie się jeszcze więcej obiektów.

- Został zakupiony sprzęt do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynatorka projektu ”Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”. - Strona cyfrowewm.pl zostanie rozbudowana o serwis oparty na wirtualnych wędrówkach po województwie warmińsko-mazurskim. Użytkownik będzie mógł samodzielnie zaplanować trasę wędrówki, wybierając spośród dostępnych interesujące go miejsca kulturalne, np. kapliczki, muzea, itp

Z wybranych przez siebie miejsc użytkownik będzie mógł wyznaczyć trasę wędrówki z wykorzystaniem Google Maps. Dzięki zastosowaniu kodów QR będzie mógł przesłać dowolną trasę na urządzenie mobilne.

- Uatrakcyjnieniem serwisu poświęconego zabytkom i muzealiom będzie uruchomienie multimedialnej gry, która w atrakcyjny sposób będzie przybliżać młodym odbiorcom dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.

W najbliższą sobotę, w godz. od 11 do 17, każdy będzie mógł odwiedzić Regionalną Pracownię Digitalizacji, która mieści się na II piętrze CSE „Światowid”. Każdy będzie mógł się przekonać na czym polega digitalizacja 3D, odbyć wirtualny spacer oraz porozmawiać z etnografem.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera