Przegląd Współczesnego Kina Urugwajskiego

Ambasada Urugwaju  i Kino „Światowid” zapraszają na Przegląd Współczesnego Kina Urugwajskiego, który odbędzie się od 12 do 15 marca. Będzie to cykl czterech filmów pełnometrażowych zrealizowanych w latach  2003 - 2009, nagrodzonych na festiwalach  państwowych i międzynarodowych.

- Wszystkie cztery filmy łączy społeczna, głęboko humanistyczna tematyka, ujęta w formie tragikomedii, komedii romantycznej, czasem w puszczaniu oka do widza, czy w kinie drogi. Bohaterami filmów są niezamożni ludzie, żyjący w prostych warunkach (...). Jest to kino ciekawe, godne poznania  – mówi Jorge Pitsikalis, Konsul Honorowy Urugwaju z Gdańska.

Pierwsza projekcja odbędzie się w czwartek 12 marca, o godz. 18.00, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. Bilet na każdy film kosztuje 5 złotych.

PROGRAM:

12.03 (czwartek) godz. 18:00

"Papieska toaleta", reż. César Charlone, Enrique Fernández / dramat / Brazylia, Francja, Urugwaj / 2007 / 90 minut

Mieszkańcy przygranicznego, urugwajskiego miasteczka – Melo – z niecierpliwością czekają na wizytę papieża Jana Pawła II. W tym historycznym wydarzeniu upatrują szansę na poprawę swojego losu. Rozpoczynają domową produkcję medalików i pamiątek, które mają nadzieję sprzedawać podczas pielgrzymki. Główny bohater – Beto – inwestuje wszystkie oszczędności w budowę toalety publicznej. Zabawna historia o solidarności i ludzkiej godności.

– Nagroda Specjalna (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian)

13.03 (piątek) godz. 18:00

"Gigant", reż. Adrián Biniez / dramat, komedia / Argentyna, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Urugwaj / 2009 / 84 minuty

Jara – nieśmiały 35-letni ochroniarz supermarketu zakochuje się Julii – kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Ale nie jest to zwykła, miłosna historia. Jara zna dziewczynę tylko z obrazów zarejestrowanych przez monitoring sklepowy, który obsługuje. Początkowo, tylko się jej przygląda, później zaczyna śledzić, a uczucie przeradza się w obsesję. Doskonale zbudowana postać Jary w wykonaniu Horacio Camandule.

– Grand Prix Jury Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy film (Berlinale) – Nagroda Specjalna za Najlepszy debiut (Berlinale) – Nagroda Specjalna (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian)

 14.03  (sobota) godz. 18:00

"Zły dzień na wędkowanie", reż. Álvaro Brechner / dramat, komedia / Hiszpania, Urugwaj / 2009 / 100 minut

Jest to historia dwóch nietypowych podróżników: „najsilniejszego człowieka świata” – Jacoba Van Appena i jego managagera Orsiniego. Para przemierza Amerykę Południową występując  w miasteczkach i wsiach, jednak w pewnym momencie ich podróż całkowicie zmienia kierunek. Scenariusz powstał na  podstawie opowiadania Juana Carlosa Onetti Jacob y el Otro.

– Nagroda w Konkursie Wolny Duch (Warszawski Festiwal Filmowy)

 15.03  (niedziela) godz. 18:00

"Podróż nad morze", reż. Guillermo Casanova / komedia, przygodowy / Argentyna, Urugwaj /2003  / 78 minut

Oszczędny film drogi, w którym podróż staje się pretekstem do ukazania mentalności mieszkańców Urugwaju. Starzy przyjaciele z miejscowości Minas postanawiają wyruszyć w podróż życia. Ich celem jest morze, nad którym jeszcze nigdy nie byli.  Zaskakujące, wzruszające kino.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera