Siedem filmów w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

Short Waves Grand Prix już 19 marca zagości w Kinie "Światowid". – Widzowie obejrzą siedem krótkometrażowych filmów. Każdy będzie mógł zagłosować na ten, który uzna za najlepszy – mówi Aleksandra Bielska z Kina „Światowid”.

Przed nami spotkanie w ramach DKF im. Andrzeja Munka, ale… w nieco innych klimatach. Tym razem każdy widz będzie mógł się poczuć jak juror w konkursie filmowym.- Shot Waves – to po prostu „krótkie filmy”. Taka idea przyświeca festiwalowi, który przemierza trasę 6 kontynentów. Ma swój przystanek także w Elblągu – mówi Aleksandra Bielska. – Głosy widzów Kina „Światowid” dołączą do głosów kinomaniaków z całej Polski.W tym wyjątkowym konkursie o nagrodę polskiej i światowej publiczności walczy 7 tytułów, a wśród nich dokumenty, animacje, teledyski i film fabularny. - Przed nami solidna dawka emocji, bo będzie co oglądać, a wybór z pewnością nie będzie prosty. Laureata nagrody głównej poznamy 29 marca w Poznaniu, podczas gali zamknięcia Short Waves Festiwal 2015. Dodam tylko, że dla głosujących także przewidziano nagrody – dodaje Aleksandra Bielska.

Filmy biorące udział w konkursie:

Najwyższy / The Supreme

reż. Katarzyna Gondek Dokument, 20’, 2013

Katarzyna Gondek weszła z kamerą między majestat a szlifierkę. Nabożnie przyglądała się historii  największego papieża na świecie: 14-metrowego Jana Pawła II z kompozytu. W efekcie z niedowierzaniem oglądamy dokument o wierze, która buduje.

Fisz Emade Tworzywo – Pył / Fisz Emade Tworzywo – Dust

reż. Marek Skrzecz Teledysk, 4’41”, 2014

O świętach polskich traktuje już wiele dzieł filmowych i literackich. Marek Skrzecz uzupełnia ten zbiór o teledysk na temat święta przypadającego 52 razy w roku: sobotę. „Pył” to historia brawurowego traktorzysty, który potrafi zatańczyć nawet transformację polskiej wsi. 

Niebieski Pokój / A Blue Room

reż. Tomasz Siwiński Animacja, 14’26”, 2014

Tomasz Siwiński namalował ból. Na niebiesko, rzekomo kojącym kolorem. Wraz z głównym bohaterem lądujemy zamknięci w pokoju, z którego jest tylko widok, nie ma zaś wyjścia. Nie próbujcie więc wybić ekranu.  

Fragmenty / Fragments

reż. Aga Woszczyńska Fabuła, 25’, 2014

Świat przedstawiony we „Fragmentach” rozpada się powoli. Para bohaterów zaklina rzeczywistość w designerskim lochu na kredyt, tam jednak nie mieszczą się już nawet emocje. Jeśli więc w trakcie filmu poczujemy chłód, to bynajmniej nie dlatego, że na sali wysiadła klimatyzacja.

To byłoby coś pięknego / That Would Be Beautiful

reż. Anna Morawiec Dokument, 17’, 2014

Pani Aleksandra twardo stąpa po ziemi. Dlatego postanowiła zamieszkać na Marsie. Decyzję podjęła chwilę po tym, kiedy dowiedziała się, jaką przyszłość szykuje dla niej ZUS. W tym inspirującym dokumencie Anna Morawiec przenikliwie bada relacje polskiego systemu emerytalnego i kosmosu. 

Technicolor Yawn

reż. Arek Nowakowski Teledysk, 2’22”, 2014

Na pewno dużo już przeżyłeś, sporo widziałeś, byłeś w wielu miejscach i rozmawiałeś z różnymi ludźmi. Prawda? No to teraz przeżyjesz, zobaczysz i usłyszysz jeszcze więcej. W tym soczystym teledysku brakuje tylko nudy.

Łaźnia / Baths

reż. Tomek Ducki Animacja, 4’20”, 2013

Oto dwie stare kobiety po raz kolejny wchodzą do wody, żeby przepłynąć zwyczajową odległość. Tym razem jednak będzie inaczej, na odwrót. W niezwykłej animacji Tomka Duckiego drugie dno istnieje naprawdę.

Wstęp: 8 zł

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera