Drzeworyty w Galerii ZUM

Profesor Agnieszka Cieślińska-Kawecka z Akademii Sztuk w Warszawie zaprezentuje drzeworyty artystów związanych z uczelnią, tworzących w pierwszej połowie XX w.: Władysława Skoczylasa, Edmunda Bartłomiejczyka i Konstantego Marię Sopoćko. To wyjątkowe spotkanie odbędzie się 17 czerwca o godz. 18.00 w Galerii ZUM. Wydarzenie połączone będzie z pokazem wykonania pracy z oryginalnych klocków Władysława Skoczylasa i wystawą „RYT DRZEWORYT POLSKI”. Prezentowane na wystawie grafiki powstały z oryginalnych matryc - klocków drzeworytniczych, które znajdują się w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Reprinty zostały wykonane przez studentów w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej ASP  w Warszawie, prowadzonej przez prof. Agnieszkę Cieślińską-Kawecką.Co to jest drzeworyt? To technika graficzna należąca do druku wypukłego tak nazywa się też odbitkę uzyskaną tą techniką. Do jej wykonania używana jest deska, na którą nanosi się rysunek, a następnie przy pomocy specjalnych narzędzi wycina się tło, które na odbitce będzie białe. Pozostawione wypukłe miejsca będą drukowały - klocek pokrywa się farbą drukarską i odbija na papierze.

Kilka słów o artystach, których prace będą prezentowane:Władysław Skoczylas (1883-1934), studiował rzeźbę w Kunstgewerbeschule w Wiedniu, malarstwo i rzeźbę w ASP w  Krakowie, rzeźbę u E. A. Bourdelle’a w Paryżu i grafikę pod kierunkiem H. J. Bertholda w Lipsku. Od 1918  był wykładowcą grafiki i rysunku w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (od 1932 Akademii Sztuk Pięknych). Był jednym z założycieli „Rytu” , w 1933 r. zorganizował I Międzynarodową Wystawę Drzeworytów w Warszawie. Uprawiał grafikę warsztatową, głównie drzeworyt, grafikę użytkową, malarstwo, rzeźbę.

Edmund Bartłomiejczyk (1885-1950), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej . Od 1932  był profesorem ASP w Warszawie. Był członkiem założycielem „Rytu”, twórcą Koła Artystów Grafików Reklamowych. Zdobył wiele nagród m.in. Złoty Medal w dziale książki i plakatu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej  w Paryżu w 1925 r. Zajmował się projektowaniem, wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową i warsztatową.

Konstanty Maria Sopoćko (1903-1992) studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był członkiem „Rytu” i  Koła Artystów Grafików Reklamowych. Wykładał na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Zdobył wiele nagród, między innymi I Nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu w Los Angeles w 1933. Uprawiał grafikę warsztatową , głównie drzeworyt oraz grafikę użytkową.

Wystawę w Galerii ZUM oglądać będzie można do końca czerwca.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera