Etnowakacje na wystawie

Obrazy, rzeźby, szkice - słowem wszystko to, co powstało na plenerze „Kadyny – wioska sztuki” będzie można obejrzeć na wystawie. Wernisaż odbędzie się 14 września o godz. 18.00 w „Galerii Nobilis”, w CSE „Światowid”.  

- W tym roku plener w Kadynach odbywał się pod nazwą „Etnowakacje” – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki z CSE „Światowid” w Elblągu. - Początek lipca upłynął na wspólnym malowaniu, rzeźbieniu w glinie. Koncepcje były spontaniczne i bardzo różne.

Wpływ urokliwych okolic Kadyn z pewnością będzie można zobaczyć w pracach uczestników pleneru. Tym bardziej, że chętni wcielili się  w rolę etnologów, poznali pracę badacza oraz sposoby  gromadzenia informacji o Kadynach i ich lokalnych twórcach ludowych.

- Tradycyjnie, podczas pleneru, udaliśmy się podróż ze szkicownikiem. Pojechaliśmy Szlakiem Kopernikowskim, który prowadził przez Rynek w Tolkmicku, wzdłuż kolei nadzalewowej, przez Leśniczówkę Nowy Wiek do Świętego Kamienia – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz.

Podczas pleneru nie zabrakło także wykładów, tym razem o twórczości Wita Stwosza, oraz wspólnej zabawy podczas tworzenia rzeźb z piasku.

- Niezwykła  historia i urokliwy krajobraz Kadyn już od dziewięciu lat przyciągają artystów, którzy w tym roku pracowali pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marka Szczęsnego tworząc prace malarskie, rzeźby i ceramiczne kafle – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynator projektu „Rękodzieło – sztuka warta zachodu”.

Plener w Kadynach odbył się w ramach projektu "Rękodzieło - sztuka warta zachodu", który realizuje Stowarzyszenie "Jantar" wspólnie z CSE "Światowid" w Elblągu. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera