Timbuktu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Tak żyje się w mieście opanowanym przez diżadystów. Obsypany nagrodami film „Timbuktu” w Dyskusyjnym Klubie Filmowym już w najbliższy czwartek, 22 październiku.  

 „Timbuktu”, nagrodzone na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W „Timbuktu” jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. „Timbuktu" podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem reżyserskiej wrażliwości i talentu.

Akcja  „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.

Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.

(…)to film mocny i przygnębiający, a jednocześnie wyrafinowany formalnie i zbudowany na ciekawym paradoksie.  

Monika Martyniuk, Filmweb.pl

http://www.filmweb.pl/reviews/Kameralny+dramat+%22%C5%9Bwi%C4%99tej+wojny%22-15832

Reżyseria: Abderrahmane Sissako

Scenariusz: Kessen Tall, Abderrahmane Sissako

Obsada: Ibrahim Ahmed lub Pino, Toulou Kiki, Abel Jafri, Fatoumata Diawara, Hichem Yacoubi

Produkcja: Francja, Mauretania, 2014

Czas: 100 min

Film Timbuktu” w Kinie Światowid 22 października o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera