Fotografia, malarstwo, grafika na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych

Czeska, islandzka i polska… podczas tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w „Światowidzie” będzie można obejrzeć trzy wyjątkowe wystawy. „Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki”, realizowaną we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, wystawę „Przede wszystkim jestem”, islandzkiej fotografki Siggi Ella oraz Kompozycje – pokonkursową wystawę, pokazującą bogactwo kompozycyjnej wyobraźni artystycznej. Wstęp wolny.

Historię Václava Havla można opowiadać na wiele sposobów a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. Fotograf Oldřich Škácha opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje. Osobisty fotograf Havla, fotografując  człowieka, dokumentuje  wydarzenia  z  okresu  mrocznego  socjalizmu, z  czasów  przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.

Oldřich Škácha towarzyszył Havlowi przez ponad 30  lat  jego życia, stając się częścią  jego  intymnego świata.

- Na czeskich fotografiach pokazany jest artysta, który zmienia historię, z kolei na zdjęciach islandzkiej fotografki są zwykli ludzie, którzy różnią się od innych mutacją jednego chromosomu – mają zespół Downa. To dwie wystawy, pokazujące ludzkie historie, bardzo ciekawe, wymagające chwili zadumy i refleksji – mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Wystawa Sigga Elli „Przede wszystkim jestem” składa się z 21 portretów ludzi, którzy mają od 9 miesięcy do 60 lat. Artystka wybrała numer 21, bo reprezentuje on chromosom 21, lokalizację najczęstszej mutacji genetycznej, powodującej chorobę Downa. Wystawa pokazywana była w Muzeum Fotografii w Reykjaviku oraz na Festiwalu Fotografii Artystycznej w Warszawie. Inspiracją do powstania wystawy był wywiad o badaniach prenatalnych, który autorka usłyszała w radiu – „Nie jestem przeciwna badaniom prenatalnym, ale myślę, że musimy się zatrzymać i pomyśleć, co dalej. Jest konieczne, aby otworzyć dyskusję i edukować ludzi o zespole Downa. Rodzice dzieci z zespołem Downa nie wymieniliby ich za nic w świecie”. Halldora Jonsdottir, 30-letnia kobieta, uwieczniona na fotografii, mówi o sobie tak: „Kto jest doskonały? Kto może powiedzieć, że my z zespołem Downa jesteśmy mniej warci? Każdy człowiek różni się od drugiego, bo czy byłoby idealnie, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami?”

Trzecia z prezentowanych wystaw jest podsumowaniem ogólnopolskiego konkursu - Kompozycje. W sztukach plastycznych kompozycja to jedno z najistotniejszych pojęć oraz czynnik, decydujący o formie pracy. Ci, którzy najlepiej pokazali kompozycję, zostali nagrodzeni, a ich prace pokazywane są w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Temat konkursu był szeroki i pozwalał na dużą swobodę twórczą, a różnorodne prace w trakcie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych będzie można podziwiać na I piętrze „Światowida”.

Wystawa fotografii "First and foremost I am" ("Przede wszystkim jestem") / autorka: Sigga Ella, Islandia od 19 listopada do 13 grudnia, II piętro CSE „Światowid”. Uroczyste otwarcie 19 listopada o godz. 17.00 na II piętrze CSE.

„Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki” od 20 listopada do 13 grudnia w Galerii Nobilis w CSE „Światowid”. Uroczyste otwarcie 20 listopada o godz. 17.00 w Galerii Nobilis. 

Wystawa prac laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Kompozycje" – I piętro CSE „Światowid”. Do 13 grudnia.

Organizatorami 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art" w Elblągu.

Patronem honorowym 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Głównym Partnerem imprezy jest Grupa LOTOS S.A. Sponsorem MSA jest FLSmidth MAAG Gear.

Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera