Brat - malarz

Będzie trwała jeden dzień i towarzyszyła przedpremierowemu pokazowi filmu „Bracia”. Wystawa prac Alfonsa Kułakowskiego odbędzie się w Kinie Światowid w piątek, 29 stycznia. 

Przestrzeń holu przy Sali Kameralnej Kina Światowid na parę chwil zmieni się w galerię sztuki. W piątek, 29 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się otwarcie wystawy, na której pokazane zostaną obrazy Alfonsa Kułakowskiego, jednego z tytułowych braci, z filmu dokumentalnego Wojciecha Staronia.

Prace, które będzie można oglądać w „Światowidzie” pochodzą ze zbiorów prywatnych, a kuratorem wystawy jest Krystyna Olechnowicz. Pojawią się na niej także 2 obrazy przywiezione przez Alfonsa Kułakowskiego.

- Wystawa będzie towarzyszyć przedpremierowemu pokazowi filmu, będzie na niej obecny autor obrazów Alfons Kułakowski, po wystawie i projekcji „Braci” będzie czas na dyskusję z bohaterem oraz z kierownikiem produkcji - Anną Waradzyn i montażystą filmu Zbigniewem Osińskim – mówią organizatorzy.

Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie koło Berdyczowa. Dwa lata później z całą rodziną został wywieziony na Syberię. W roku 1944 po tragicznych przeżyciach uciekł i dotarł do Ałma–Aty, gdzie zamieszkał razem ze swoim bratem. W latach 1945–1952 studiował malarstwo u Abrama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa – profesorów-zesłańców. W 1952 r. odbyła się w Ałma–Acie pierwsza wystawa obrazów artysty i w tym samym roku został przyjęty do związku plastyków. Przez wiele lat malował i wystawiał swoje prace w Moskwie, Samarze i Ałma–Acie. Był również głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.

Pod koniec lat 90 tych ubiegłego wieku spełniły się marzenia Alfonsa Kułakowskiego: zamieszkał w Polsce i otrzymał polskie obywatelstwo. Maluje dużo i z wielką radością, bierze udział w plenerach i wernisażach swoich wystaw. W Polsce wystawiał swoje prace w Warszawie, Gdańsku, Olsztynie, Nidzicy. W lutym 2009 prezentował swoje prace w Brukseli, w tym czasie spłonął jego dom i około 6 tysięcy obrazów. Niezłomna natura malarza nie tylko pozwoliła mu wrócić do twórczej pracy, ale odzyskać radość życia i malowania.

Ograniczona ilość miejsc (pokaz filmu „Bracia” jest biletowany). Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu, prosimy o skontaktowanie się z biurem Kina Światowid. Telefon:  55 620 11 56 / 697 636 008.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera