El Club w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

Małe nadmorskie miasteczko w Chile i ośrodek dla księży, z których każdy ma coś na sumieniu. Co będzie gdy w tej niewielkiej społeczności pojawi się duchowny detektyw, przysłany przez hierarchów? Na najbliższym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w czwartek 25 lutego, odbędzie się pokaz filmu „El Club”, chilijskiego reżysera Pablo Larraina.

Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz siostrą zakonną pędzi tu spokojne życie, którego największym wydarzeniem są gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza-samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?

Nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W tytułowym "klubie" pobrzmiewa alegoria państwa, które wolałoby pewnie wyprzeć krwawy epizod własnej historii najnowszej. Dyskretnie go zatuszować, niczym grzechy czterech zamieszkałych w chatce nad morzem księży. Rozwiązanie filmu niosłoby wówczas gorzkie przesłanie: iść dalej można jedynie, obnosząc się ze swoim występkiem. Życie? Tak, ale tylko w świadomości - i obecności - efektów swojego grzechu. Droga do zbawienia, jak widać, może być drogą przez piekło.

Jakub Popielecki, Filmweb

Reżyseria: Pablo LarraínScenariusz: Pablo Larraín, Guillermo Calderón, Daniel VillalobosObsada: Alfredo Castro, Roberto Farías, Antonia Zegers Produkcja: Chile 2015Czas: 98 min

Film El Club” w Kinie Światowid 25 lutego o godz. 19.00. Cena biletu: 10 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera