Żuławska niedziela w Gdańsku

Warto zakochać się w Żuławach. Bogaty w zabytki, ciekawe miejsca i historie region ma wiele do zaoferowania. Co dokładnie? W niedzielę (13 marca) w stolicy Pomorza opowiedzą o tym pasjonaci Żuław. Wśród nich znalazły się przedstawicielki Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

W Muzeum Poczty Polskiej na Starym Mieście pojawią się osoby, które od lat propagują żuławską historię i kulturę. Dzięki nim będzie można dowiedzieć się np. jakich produktów używali w kuchni i co jadali dawni Żuławiacy, jak stare receptury można wykorzystać dziś, co wyróżnia tutejsze sery i jak smakuje machandel - tradycyjny trunek. Nie zabraknie wycieczek w przeszłość - także tych literackich oraz inspiracji do samodzielnego, bliższego poznania "kraju na wodzie", jak o tych terenach pisał Wincenty Pol.

Podczas spotkania o żuławskich domach podcieniowych opowie Agnieszka Jarzębska, która była koordynatorką, realizowanego w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.

- To wyróżnienie, że nas tam zaproszono i cieszymy się, że również głos elbląski będzie mógł zabrzmieć w sprawie Żuław – mówi Agnieszka Jarzębska. – Opowiemy o naszym spotkaniu z domami podcieniowymi, dzięki realizacji projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, zachęcimy do obejrzenia filmów i skorzystania z ebooka, które za darmo są dostępne w  sieci.

W Gdańsku zaprezentuje się też Regionalna Pracownia Digitalizacji. O cyfryzacji zabytków ze zbiorów Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim opowie Urszula Jatkowska.

- Takie otwarte spotkanie dla całych rodzin, w niedzielne popołudnie to okazja żeby przypomnieć, że Żuławy można poznawać na różne sposoby – dodaje Agnieszka Jarzębska.

Tych, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w spotkaniu w Gdańsku, „Światowid” zaprasza 14 marca (poniedziałek) na promocję książki Ludwiga Passarge pt. „Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856”. Szczegóły znajdziecie Państwo tutaj: http://eswiatowid.pl/Aktualno%C5%9Bci/tabid/158/ItemId/38811/btab/106/Default.aspx. E-booka i filmy o żuławskich domach podcieniowych pod wspólnym tytułem „W cieniu domów”, można znaleźć pod linkiem: http://eswiatowid.pl/Aktualno%C5%9Bci.aspx?ItemId=38134

„Żuławy w Gdańsku”. Spotkanie z kulturą żuławską – książki, kulinaria i nie tylko… odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 marca od godz. 12.00 w Gdańsku. Wstęp wolny.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera