Odkrywali tajemnice Grunwaldu

W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyło się spotkanie z dr. Piotrem A. Nowakowskim, który opowiadał o badaniach archeologicznych prowadzonych na Polach Grunwaldzkich. Czy można wziąć udział w poszukiwaniach pod Grunwaldem? Czy każdy, kto ma wykrywacz metali, może szukać zabytków? Na te pytania odpowiadał gość spotkania.

W piątek, 22 kwietnia w CSE „Światowid” z młodzieżą oraz osobami zainteresowanymi spotkał się dr. Piotr A. Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Jest on kierownikiem Działu Archeologiczno - Historycznego Muzeum, archeologiem z Uniwersytetu Łódzkiego, koordynującym wykopaliskami prowadzonymi na Polach Grunwaldzkich. W latach 2014-2105 były tam prowadzone badania z udziałem naukowców, archeologów – pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Badania na Polach Grunwaldzkich rozpoczęły się w 1959 roku, wtedy wykorzystano m.in. zdjęcia lotnicze.

- Badania miały od początku szczęście i do badaczy, i do sprzętu – mówił dr Piotr Nowakowski. - Jedyną wadą tych wykopalisk, prowadzonych do 2014 roku było to, że obejmowały niewielką powierzchnię.

Podczas badań przeprowadzonych pod kierownictwem dr. Piotra Nowakowskiego, przy wykorzystaniu wykrywaczy metalu, georadarów i przy wsparciu GPS, przebadano 120,5 ha terenu (co przy tradycyjnych wykopaliskach archeologicznych zajęłoby kilkadziesiąt lat), pozyskano 374 zabytki archeologiczne, z dużym prawdopodobieństwem ustalono lokalizację obozu krzyżackiego w miejscu kaplicy pobitewnej oraz zweryfikowano hipotezy dotyczące przebiegu bitwy pod Grunwaldem.

W prowadzonych w 2015 roku badaniach uczestniczyło 26 poszukiwaczy, każdy wyposażony w wykrywacz metali i GPS, poświęcał swój czas i pieniądze, by realizować historyczne pasje. Badania zaplanowano również na 2016 r. Dołączyć może każdy, kto posiada wyżej wspomniany sprzęt. Jednak badań z wykrywaczem metalu nie można prowadzić samodzielnie, a tylko pod okiem archeologa, podczas zarejestrowanych wykopalisk.

Część z odnalezionych obiektów jest obecnie digitalizowana w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja. Po niej, zabytki w wersji cyfrowej będzie można również  oglądać na stronie cyfrowewm.pl.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera