Pierwsze eksponaty z pól Grunwaldu w sieci

Żeleźce topora oraz dwa szelągi – to udostępnione do tej pory zbiory Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które można oglądać na stronie cyfrowewm.pl. Na fanów średniowiecznych muzealiów, dla których ważny jest najmniejszy szczegół, czekają jeszcze groty strzał i bełtów, fragment głowni broni białej, czy część ostrogi. Wszystkie je będzie można oglądać na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji już 17 maja.

W wyniku prowadzonych na Polach Grunwaldzkich od 2014 roku badań archeologicznych z udziałem naukowców oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski, udało się odnaleźć wiele zabytków, które poddano konserwacji, i które wkrótce trafią na wystawę w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Pracę nad cyfryzacją części z tych obiektów wykonuje Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D.

Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać pierwsze zdigitalizowane eksponaty.

- Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja, my wszystkie zdigitalizowane obiekty pokażemy na naszej stronie 17 maja. Zapraszamy – zachęca Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Na stronie już teraz znalazły się dwie monety – szeląg Zakonu Krzyżackiego i szeląg Jana Kazimierza (tzw. boratynka) oraz żeleźce topora. Zostały one dokładnie sfotografowane i opisane. Monety można oglądać na tradycyjnych fotografiach, żeleźce topora zostało również zcyfryzowane w technice 3D.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera