Przelotne ptaki na wystawie

Przelotne ptaki będzie można oglądać na, właśnie tak zatytułowanej, wystawie pasteli Marka Wawryna. Prace od wtorku, 17 maja będą prezentowane na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Marek Wawryn to artysta - plastyk po Wydziale Architektury i Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 30 lat w Elblągu, rysuje, maluje i pisze opowiadania. Obecnie emerytowany nauczyciel. Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą. Otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury.

Był organizatorem kilku Plenerów Ceramicznych w Polanowie i Złocieńcu oraz komisarzem artystycznym Warsztatów Tworzyw Sztucznych w Ustce. Był również uczestnikiem i współorganizatorem Plenerów Osieckich, a także współorganizatorem grupy „Wiosna”.

Wystawiał swoje prace w kraju i zagranicą, publikuje również teksty prozatorskie. W 2007 r. niektóre z nich ukazały się w antologii literackiej Fundacji Elbląg „Rękopisy nie płoną….”. W 2008 r. opublikował samodzielną książkę pt. „Opowiadania”.

Najczęstszym motywem na pokazanych w CSE „Światowid” pracach są ptaki. Nie są to jednak ilustracje z podręcznika ornitologii. Bardziej przypominają kłębowisko piór, unoszące się w powietrzu, kłębowisko pełne napięć i emocji. Autor mówi o nich, że są to przelotne ptaki. Taki też miała tytuł wystawa prac w Oslo i w Bobolicach. Można te, kolorowe pastele porównać do naszych relacji międzyludzkich: wesołych, smutnych, pogodnych, nerwowych. Można też odczytać je jako zapis chwili – bardzo barwnej i dynamicznej, lub też, jako ślad narzędzia, gestu ręki. Jako spontaniczny, niepowtarzalny, bardzo osobisty autograf.

Próby współpracy z tymi fruwającymi stworzeniami Marek Wawryn przedstawił także w podświetlanej formie przestrzennej, zatytułowanej „Dyrygent”, ofiarowanej Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej w Ratuszu Staromiejskim.

„Przelotne ptaki”, wystawa prac Marka Wawryna jest prezentowana na II piętrze CSE „Światowid” od 17 maja do 20 czerwca. Wstęp wolny.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera