Ikony i anioły na wystawie

Od 18 lipca do końca sierpnia w Filii Biblioteki Elbląskiej, mieszczącej się przy ulicy Ogólnej w Elblągu, oglądać można wystawę ikon i aniołów malowanych techniką tempery jajecznej. Prezentowane prace wykonali uczestnicy zajęć pracowni plastycznej CSE "Światowid".

Słowo „tempera” pochodzi od łacińskiego „temperare”, oznaczającego mieszanie, zaś dawniej pod nazwą tempery rozumiano technikę malarską, której spoiwem było jajko.

- Odznacza się ona intensywnością i doskonałością barw – wyjaśnia Ewa Bendarska-Siwilewicz, artysta-plastyk w CSE „Światowid”. – Stosuje się w niej barwniki malarskie pochodzenia mineralnego, które miesza się z żółtkiem jajka.

Autorami prac, które oglądać można w bibliotece, są Bożena Małysko, Anna Komorowska, Maria Szczepańska, Lucyna Poduch, Joanna Wachowicz, Barbara Włoch, Halina Gnat, Larysa Nitecka, Wanda Kucharczyk, Danuta Swiątek, Sabina Gadzała i Krzysztof Nosarzewski. Wszystkie prace zostały wykonane technikami tempery jajecznej na podłożach drewnianych.

Każda praca jest indywidualną interpretacją tematu kultu religijnego patronów i – jak niegdyś – jest hołdem dla Stwórcy. Jak mówi instruktorka, pod okiem której powstawały te formy sztuki sakralnej, widać w nich poszukiwania i wrażliwość na wizerunki świętych wpatrzonych w daleki, lepszy świat.

– Widzimy coraz większe zainteresowanie klasyczną sztuką ikonograficzną, sztuka pisania ikon stała się jednym z najbardziej wyrafinowanych dzieł sztuki – dodaje Ewa Bednarska-Siwilewicz. – Rośnie liczba utalentowanych twórców ikon, którzy uczą się tradycyjnych metod malowania. Te najciekawsze, powstałe w naszej pracowni, oglądać można właśnie w bibliotece przy ulicy Ogólnej.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera