Na Grunwald albo przed komputer

Zmagania na Grunwaldzkich Polach rozpoczęte, tych którzy nie mogą być pod Grunwaldem zapraszamy do oglądania zdigitalizowanych przez Regionalną Pracownię Digitalizacji w Elblągu eksponatów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w tym żeleźców toporów, elementów ostróg i broni białej, na stronie www.cyfrowewm.pl.

Dziś rocznica jednej z największych i najważniejszych bitew średniowiecza, w której najprawdopodobniej brało udział zdigitalizowane tu żeleźce topora (http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/320/zelezce-topora-z-punca).

Ale to nie jedyny eksponat, na portalu cyfrowewm.pl udostępnione zostały materiały z digitalizacji części zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Wśród nich są żeleźce toporów, szelągi krzyżackie, groty bełtów, elementy ostróg i broni białej, które w ciągu dwóch lat badań na Polach Bitwy pod Grunwaldem zostały odnalezione przez naukowców, archeologów oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Eksponaty zostały dokładnie sfotografowane i opisane. Można je oglądać na tradycyjnych fotografiach, część z nich zostało również zcyfryzowane w technice 3D.

Pracę nad cyfryzacją obiektów wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera