Warsztat z rzeźbiarzem z Warmii

W Godkach koło Jonkowa odbył się wczoraj (niedziela, 25 września) warsztat ludowej rzeźby warmińskiej. 

Z uczestnikami - osobami w różnym wieku, których zainteresowała zaproponowana przez organizatorów tematyka zajęć, swoją wiedzą i umiejętnościami podzielił się Marian Murat, twórca ludowy z Biskupca na Warmii, który rzeźbi od kilkudziesięciu lat. 

Wstępem do pracy twórczej było spotkanie z Angeliką Rejs, etnolog z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, która opowiedziała o duchowości dawnych Warmiaków, o znanych i anonimowych rzeźbiarzach ludowych oraz o historycznej ludowej rzeźbie z terenu Warmii, która zachowała się w zbiorach muzealnych.  

Na podjęcie samodzielnych prób odtworzenia lub też twórczego nawiązania do wybranych rzeźb z kapliczek warmińskich śmiałkowie, którzy przyjechali do Gospodarstwa Ekologicznego Pani Doroty Łepkowskiej w Godkach, mieli kilka godzin. Czasu było więc niewiele, ale uczestnicy chyba dobrze go wykorzystali...  

Spotkanie było częścią projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Organizatorem wydarzenia było Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, a komisarzem warsztatu - Ewa Bednarska – Siwilewicz, artysta plastyk i pedagog z CSE "Światowid", która również udzieliła uczestnikom niezbędnego wsparcia. 

A już 18 października (wtorek), godz. 17, w CSE "Światowid" odbędzie się wystawa, która zaprezentuje wyniki wczorajszego warsztatu oraz organizowanego w Godkach w dniach 23-29 sierpnia pleneru artystycznego. 

Przed wernisażem zaplanowano spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Na wystawę i spotkanie wstęp jest bezpłatny, realizatorzy projektu już dziś zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych tematyką regionalną.

Zdjęcia z warsztatu są tutaj: http://eswiatowid.pl/Galeria/tabid/181/ItemId/38930/Default.aspx

Partnerzy projektu: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga oraz portal kulturaludowa.pl

Zobacz również

Zapisz się do newslettera