Poznaj Warmię

Ma kształt zbliżony do wydłużonego trójkąta, a w jej skład wchodzą Braniewo, Lidzbark Warmiński, Olsztyn i Reszel. Nazywana jest świętą i określana jako kraj ludzi pobożnych i uczciwych. Jej nazwa pochodzi od pruskiego plemienia Warmów, które zamieszkiwało większą część późniejszego dominium. Te i wiele innych ciekawych opowieści o Warmii będzie można usłyszeć 18 października o godz. 11.00 na wykładzie w CSE „Światowid”.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na wykład Andrzeja Rzempołucha - historyka sztuki, starszego kustosza, kierownika Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, autora książek o regionie. Historyk opowie „O dziedzictwie kulturowym Warmii”, ze szczególnym uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej.

- "Jest to część Pruss, w tem bardzo godna uwagi, że pośród krajów czysto protestanckich położona, wyłącznie i bez żadnego pomieszania zachowała wiarę katolicką”. – Taką, wówczas już nieaktualną, lecz słuszną w sensie historycznym, definicję Warmii dał ukryty pod inicjałami S.P. polski encyklopedysta z połowy XIX wieku – opowiada Andrzej Rzempołuch.- Dotyka ona istoty ukształtowania się i późniejszego utrzymania odrębności przez niewielkie przecież terytorium, które w różnych, zmieniających się warunkach zachowało integralność i tożsamość kulturową w granicach nadanych mu w średniowieczu.

O istocie Warmii, jej historii, architekturze, kulturze i ludziach z nią związanych będzie można usłyszeć dzięki realizacji projektu „Warmio, qvo vadis?”. Tego samego dnia o godz. 17.00 w holu głównym CSE „Światowid” będzie można zobaczyć wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa. 

Wykład odbędzie się 18 października w sali kameralnej Kina Światowid o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, portal kulturaludowa.pl, Dziennik Elbląski oraz   Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

Więcej informacji o dziedzictwie kulturowym regionu znaleźć można na stronie cyfrowewm.pl

Zobacz również

Zapisz się do newslettera