Ja, Olga Hepnarova na DKF-ie

Film "Ja, Olga Hepnarova”, który w elbląskim Kinie Światowid pokażemy 6 kwietnia o godz. 19:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka opowiada historię, która wydarzyła się w Czechach w latach 70.

To był wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Młoda, 22-letnia kobieta, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. Zginęło 8 osób, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Dwa dni przed swoim czynem napisała list: „Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę.” Olga Hepnarová. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Film otrzymał cztery Nagrody Czeskich Krytyków (Najlepsza Aktorka, Najlepsze Zdjęcia, Odkrycie Roku, Najlepsza Reżyseria).

Reż. Petr Kazda, Tomáš Weinreb produkcja: Czechy, Polska, Francja, Słowacja, 2016

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30 (lub 15 minut przed pierwszym seansem). W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30. Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres:kino@swiatowid.elblag.pl

Zobacz również

Zapisz się do newslettera