Aktywność i zdrowe odżywianie receptą...

... na dobre życie

Termin realizacji projektu: 1 kwietnia – 31 grudnia 2018 r.Miejsce realizacji: Elbląg, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz region warmińsko-mazurski.

Poprzez nasze działania chcemy zainspirować osoby starsze i ich opiekunów do zwiększenia aktywności społecznej  oraz poprawy sprawności fizycznej poprzez mądre i zdrowe odżywianie oraz ruch. Zachowania zdrowotne osób starszych pozostawiają wiele do życzenia. Błędy żywieniowe i niska aktywność fizyczna oraz wynikające z nich komplikacje dla zdrowia, to najczęściej potwierdzane badaniami naukowymi obszary zachowań antyzdrowotnych. Chociaż proces starzenia się organizmu zachodzi nieuchronnie, własnym postępowaniem można wpływać na dłuższe zachowanie sprawności psychofizycznej oraz niezależności od otoczenia, tak ważnej zwłaszcza w tym wieku.

Zadanie realizowane będzie poprzez cykl warsztatów tematycznych, wykładów dla seniorów oraz  seminarium.

Warsztaty twórcze dla seniorówWarsztaty twórcze obok funkcji artystycznej mają niezwykły wpływ na wspieranie rozwoju osób uczestniczących. Poprzez zaproponowanie różnych metod, technik i materiałów dostarczają bodźców  dotykowych.  Te drobne ruchy rąk wpłyną na rozwinięcie motoryki małej, natomiast zwiększony wysiłek twórczy angażuje w proces tworzenia większą cześć ciała i  zwiększony zostaje przepływ informacji pomiędzy półkulami mózgowymi. Stymulacja polisensoryczna dostarcza ruchów pomiędzy obu stronami ciała, zwiększona ilość bodźców ma bardzo duży wpływ na czucie w schemacie ciała, wzmacnia świadomość umiejscowienia ciała w otaczającej przestrzeni. Uaktywnianie receptorów czucia powierzchniowego i głębokiego, integracja wszystkich zmysłów pochodzących z otoczenia jak; słuch, dotyk, smak, wzrok i powonienie ze zmysłami pochodzącymi z ciała takimi jak; zmysł równowagi,  ułożenie i ruchy  ciała, koordynację rąk, wspieranie motoryki.- Rękodzieło artystyczne - w ramach tego działania odbędą się 2 warsztaty. Największy akcent w działaniach artystycznych położymy na formy użytkowe i rękodzieło oparte o biżuterię lnianą połączoną z elementami ceramiki, ręcznie wykonanymi detalami, koralami szkliwionymi i barwionymi tlenkami.

- Twórcze myślenie (gry planszowe, kolorowanki dla dorosłych, krzyżówki, różnego rodzaju gry słowne)Poprzez te działania chcemy zainspirować seniorów do rozwijania kompetencji artystycznych. Zarówno praktyczne, jak i logiczne działania mają wpływ na trening mózgu, opóźniają procesy degradacyjne  w strukturach mózgowych, zmiany detencyjne, otępienie. Warsztaty będą dobrą alternatywą dla osób, które czują potrzebę uczestniczenia w kulturze. Poprzez włączenie w działania artystyczne osób w wieku senioralnym chcemy odkryć, rozpoznać  i rozwinąć twórczy potencjał.

Cykl warsztatów kulinarnych dla seniorów ph. "W zdrowym ciele, zdrowy duch" - warsztaty połączone z wykładem, pokazem przygotowania posiłków i degustacją potraw.Kwintesencja zdrowego odżywiania w pigułce. Jak zachęcić osoby starsze do zdrowego i racjonalnego, a przy tym niedrogiego sposobu odżywiania. Warsztat poprowadzi specjalista z zakresu odżywiania. Podczas tych działań będziemy starali się zachęcić naszych uczestników do korzystania z zasobów kuchni regionalnej. Program warsztatów obejmować będzie zarówno wspólne przygotowanie potraw odpowiednich dla osób starszych, jak i prezentacje tematyczne dietetyka i edukatora żywieniowego. W podeszłym wieku następują duże zmiany w stanie zdrowia – również takie, które mają bezpośredni związek z jedzeniem (problemy trawienne, spadek apetytu, pogorszenie stanu uzębienia, osłabienie zmysłów smaku i węchu). Seniorzy często nie mają wiedzy o właściwym odżywianiu, a spadek poziomu życia, samotność czy brak możliwości zrobienia zakupów w negatywny sposób odbijają się na ich diecie. Niedożywienie osób starszych to poważny problem społeczny, a ich przeciętny jadłospis jest monotonny i ubogi w składniki odżywcze (za mało pełnowartościowego białka, warzyw i owoców, a za dużo przetworzonej żywości i rafinowanego cukru).Cykl warsztatów relaksacyjno-ruchowych dla seniorówWarsztaty prowadzone przez specjalistów, m.in. : psychologa, instruktora zajęć ruchowych, instruktora tańca.Sprawność fizyczna oraz umysłowa jest jednym z najważniejszych elementów życia każdego człowieka. Nabiera ona jednak szczególnego znaczenia w momencie zakończenia aktywności zawodowej.Nasze warsztaty kierowane będą do seniorów, dlatego też ćwiczenia muszą być zrównoważone i nie wymagające intensywnych i ostrych ruchów, które mogą prowadzić do urazów. Jak wykazują badania mają one zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Wpływają one m.in. na poprawę funkcjonowania układów takich, jak oddechowy, trawienny, kostny oraz ruchowy. Zwiększają również odporność oraz pomagają spalić zbędne kalorie. Ponadto, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, a tym samym pozwalają się oderwać od problemów życia codziennego. Nie tylko redukują stres i wszelkiego rodzaju napięcia i poprawiają koncentrację, ale również poprawiają nastrój osoby ćwiczącej.

GALERIA ZDJĘĆ.

Seminarium „Aktywne i twórcze życie to mój wybór!”Przestrzeń do wymiany doświadczeń, spotkania z ekspertami w zakresie geriatrii, pracownikami instytucji publicznych działających na rzecz osób starszych i niesamodzielnych, liderami organizacji pozarządowych oraz podsumowanie działań projektowych z udziałem uczestników projektu.Działania towarzyszące – wystawa prac seniorów, pokaz sprzętu rehabilitacyjnego.

Realizatorzy projektu:- Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” w Elblągu oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Współpracować będziemy m.in. z lokalnymi organizacjami, sołectwami, liderami, m.in.- Stowarzyszeniem Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania- Stowarzyszeniem Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem"- ze stowarzyszeniami z Kadyn, Aniołowa i Suchacza.

 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zapisz się do newslettera