Kadyny - wioska sztuki 2007

Działania projektu realizowane są w terminie 01.05 - 30.09.2007 r. przez Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" w Elblągu poprzez organizację pleneru plastycznego oraz wystawy poplenerowej.

Opis projektu:

W 1898 roku majątek ziemski Kadyny (Cadinen), usytuowany nieopodal Tolkmicka, został włączony do dóbr cesarskich z przeznaczeniem na letnią rezydencję cesarza Wilhelma II. Od wieków tereny te były znane z bogatych zasobów gliny, nadającej się do wyrobu naczyń ceramicznych. Za namową berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla, cesarz postanowił założyć w Kadynach manufakturę wytwarzającą ceramikę artystyczną.

Obecnie Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu pragnie powrócić do starej kadyńskiej tradycji tworzenia przepięknych prac ceramicznych. W tym celu w dn. 4 - 8 lipca planujemy zorganizować plener artystyczny w Kadynach.

Plener jest bardzo ważnym elementem w rozwoju artystycznym młodzieży. Jest okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczula na klimat, nastrój i piękno krajobrazu oraz pomaga w rozumieniu problemów malarskich. Bardzo ważnym aspektem uczestnictwa w plenerach jest także możliwość skupienia się tylko na twórczej pracy, rozmowach o sztuce i wymianie doświadczeń warsztatowych. Codzienne korekty pomagają w rozwoju lub znalezieniu własnych środków wyrazu plastycznego, a praca wśród rówieśników o podobnych pasjach działa bardzo stymulująco. Uczestnicy naszego pleneru będą więc mogli zapoznać się z zasadami pracy w glinie i tworzyć własne formy ceramiczne. Możliwości ceramiki jako kierunku edukacji artystycznej są praktycznie nieograniczone. Będąc jedną z pierwszych form artystycznej wypowiedzi człowieka, ma się prawo ubiegać o jedno z pierwszych miejsc w procesie kształtowania i ukierunkowywania młodych talentów. Niezależna ceramika artystyczna, pozbawiona funkcji użytkowej, przyjmuje postać dzieła sztuki. Prace ceramiczne zostaną następnie wypalone w pracowni ceramicznej CKiWM „Światowid” gdzie nabiorą ostatecznego kształtu.

Jednak nie tylko ceramika będzie w kręgu naszych zainteresowań. Podczas pleneru młodzi adepci będą również tworzyć prace olejne i akwarele. Korzystając z faktu, że Kadyny leżą nad Zalewem Wiślanym miejsce to doskonale nadaje się do tworzenia na wolnym powietrzu prac malarskich.

Wszystkie prace powstałe podczas pleneru będzie można następnie oglądać na wystawie zorganizowanej w Galerii Nobilis w CKiWM „Światowid”. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym zamieścimy zdjęcia najlepszych prac.

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój inicjatyw lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapisz się do newslettera