Elbląska Szkoła Robinsonów 2008

 Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Defoe stworzył coś więcej niż arcydzieło. Zapoczątkował nowy gatunek literacki, żywotny – jak świadczą utwory Michela Tourniera – do chwili obecnej. Typowa robinsonada opowiada o katastrofie, najczęściej morskiej, rozbitym statku i losie człowieka rzuconego na bezludną albo zapomnianą przez ludzi wysepkę. Jest to z reguły optymistyczna czy wręcz budująca historia wprowadzania ludzkiego porządku do dzikiej natury, historia organizowania świata wokół człowieka.

(cyt. za: Jan Tomkowski , Literatura powszechna według Jana Tomkowskiego, Warszawa 1997)

Elbląska Szkoła Robinsonów to program edukacyjny  z zakresu promocji czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych. Inspiracją działań projektowych są dzieła literackie nawiązujące do tradycji robinsonady – opowieści o katastrofie morskiej i losie człowieka rzuconego na bezludną wyspę (D. Defoe „Robinson Cruzoe”; J. Verne „Szkoła Robinsonów”, „Dwa lata wakacji”, „Tajemnicza wyspa”; J. D. Wyss „Robinson szwajcarski”)

Wezwanie do przygody!

Prawdziwa gratka dla miłośników literatury! Na spotkanie z przygodą zaprasza Robinson Cruzoe, który ogłasza konkursy plastyczny i literacki dla uczniów klas IV-VI. Do wygrania nagrody rzeczowe oraz zaproszenia dla całej klasy na bezpłatną projekcję filmu „Robinson Cruzoe”. Na konkursowe prace literackie i plastyczne czekamy do 26 maja (do godz. 16.00).

Konkurs plastyczny

Zaprojektuj okładkę powieści Daniela Defoe „Robinson Cruzoe” (technika i format dowolne). Pamiętaj, że na okładce musi znaleźć się  nazwisko autora i tytuł książki.

Konkurs literacki

 „Dzień na bezludnej wyspie” - wyobraź sobie, że w wyniku katastrofy morskiej niczym Robinson trafiłeś na bezludną wyspę. Opisz pierwszy dzień swojego pobytu na bezludnej wyspie.

Prace konkursowe należy przesłać pocztą lub przynieść osobiście  (pokój 38)Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”Pl. K. Jagiellończyka 182-300 ElblągZ dopiskiem: „Robinson”

Na odwrocie pracy muszą znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko autora, klasa, szkoła, imię i nazwisko wychowawcy klasy, kontakt telefoniczny z wychowawcą klasy.

Prace konkursowe oceni jury w składzie: Piętaszek (podróżnik), filolog polski-dziennikarz, artysta-plastyk. Wyniki konkursu wraz z listą zaproszonych do kina klas ogłoszone zostaną 27 maja 2008 r. na stronie www.swiatowid.elblag.pl oraz przesłane faksem do szkół. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, a także zaproszenie dla całej klasy do kina „Światowid” na projekcję filmu „Robinson Cruzoe” (USA, 1997).

Szkoła Robinsonów

Natomiast w czerwcu Robinson zaprasza swych uczniów do „Bażantarni” na jednodniowy kurs przetrwania. Dzieci będą  mogły wcielić się w rolę bohatera literackiego, który trafiając na bezludna wyspę, musi organizować świat wokół siebie. Mali Robinsonowie pod okiem instruktora survivalu nauczą się budować szałas, układać stos ogniskowy i orientować się w przestrzeni. 

 

Rejs z Robinsonem

Następne spotkanie z przygodą rozegra się na pokładzie statku, którym uczestnicy projektu wyruszą w rejs Kanałem Elbląskim. Podczas wycieczki wezmą również udział w warsztatach piosenki żeglarskiej oraz zaprezentują koleżankom i kolegom fragmenty ulubionych powieści przygodowych.

Wyspa Robinsona

Z kolei osoby chcące rozwijać swój talent plastyczny otrzymają od Robinsona zaproszenie do uczestnictwa w warsztatach plastycznych, których  celem jest zaadoptowanie sceny teatralnej Centrum Kultury na bezludną wyspę.

Szczegółowe informacje o konkursach oraz projekcie tel. 055 611 20 83.

Wyniki konkursów

Na konkurs plastyczny wpłynęły 32 prace. Na konkurs literacki nadesłano 91 opowiadań. 

Lista laureatów konkursu plastycznego

I miejsce: Michał Nowicki, kl. VI, SuchaczII miejsce: Anna Żbikowska, kl. VIc, SP 19 ElblągIII miejsce: Ewelina Dąbek, kl. VI c, SP 11 Elbląg

Wyróżnienia:- Agnieszka Mularczyk, kl. VIa, SP 11 Elbląg- Angela Jończyk, kl. V, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Suchaczu- D. Gliniewska, M. Stróżewska – kl. VIb, SP 25 Elbląg Lista laureatów konkursu literackiego

I miejsce: Tomasz Głuch , kl.VIa, SP 8 ElblągII miejsce: Aleksandra Twardowska, kl. VIa, SP 12 ElblągIII miejsce: Anna Krajnik, kl. VI, SP w Żurawcu

Wyróżnienia:- Iga Radomska, kl. Vb, SP 12 Elbląg- Maciej Jóźwik, kl. VIc, SP 12 Elbląg- Mateusz Chromiński, kl. IVb, Zespół Szkół nr 1, Elbląg

 Fragmenty nagrodzonych prac literackich

Dwa dni ledwie żeglowałem / wielką burzę napotkałem. / Woda dech mi zapierała, / Przytomności pozbawiała. (...) / Stoję, patrzę z przerażeniem, / Że los spełnił me życzenie. / Chciało mi się żeglowania, / Nowych krajów poznawania.  (Mateusz Chromiński, kl. IVb, Zespół Szkół nr 1, Elbląg)

Zrobiło sie ciemno. W tym oddalonym od cywilizacji miejscu nie mam nawet świeczki. Do tego leżę na niewygodnym i szeleszczacym posłaniu z liści i trawy. Powinnam zasnąć, muszę być wypoczęta i gotowa na nowe wyzwania. Teraz tak wiele zależy ode mnie. Jestem sobie sterem, żeglarzem, okretem... szkoda tylko, że zacumowanym na bezludnej wyspie! Wreszcie udało mi się zasnąć, ale nawet we śnie pojawiają się setki pytań, od których nie można się uwolnić, a najważniejsze z nich brzmi: co przyniesie jutro? (Aleksandra Twardowska, kl. VIa, SP 12 Elbląg)

Szłam przez las i bardzo się bałam. Napotykałam pająki, małe ssaki i gady. Po kilkudziesięciu minutach zauważyłam duże zwierzę. Przeraziłam się. Zwierzak miał ogromne, błękitne ślepia; duże zęby i był podobny do wilka. Wilk na wyspie...? Dziwne. Nie podeszłam do niego, ale on zbliżał się coraz bardziej, a ja wrosłam w ziemię... Bałam się ruszyć. Wilk miał obrożę. Zaskoczyło mnie to, bo obroża jest znakiem przynależności. Zwierzę zaprowadziło mnie do innego rozbitego statku. Okazało się, że jego dawnego właściciela zabrało morze. Od tego dnia to ja byłam panią Morsa, który panicznie bał sie wody (Anna Krajnik, kl. VI, Żurawiec)

Laureaci konkursów plastycznego i literackiego – wręczenie nagród

 

Projekcja filmowa „Robinson Cruzoe” (reż. Rod Hardy, George Miller, prod. USA) w kinie “Światowid”

Szkoła Robinsonów – Elbląski Park Krajobrazowy “Bażantarnia”

Wyspa Robinsona – warsztaty plastyczne

Zapisz się do newslettera