Wyprawa w nieznane 2009

 Jeżeli lubisz przygody, marzy Ci się wspaniała wyprawa pełna niespodzianek, a dodatkowo masz odrobinę talentu literackiego Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu przygotowało propozycję specjalnie dla Ciebie - konkurs literacki „WYPRAWA MARZEŃ".

Wystarczy, że napiszesz do nas opowiadanie lub wiersz o podróży swoich marzeń, a być może zaprosimy Ciebie do wzięcia udziału w wyjątkowej „WYPRAWIE W NIEZNANE".Podczas wyprawy zdobędziesz wiele cennych umiejętności uczestnicząc w warsztatach artystycznych. Dzięki przyjazdowi do Elbląga będziesz mógł wziąć udział w przedstawieniu Białostockiego Teatru Lalek, a także zapoznać się z nowoczesną technologią audiodeskrypcji.

 

 OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI „WYPRAWA MARZEŃ" - REGULAMIN

I Postanowienia ogólne1. Organizatorem konkursu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" z siedzibą w Elblągu, przy pl. K. Jagiellończyka 12. Konkurs przebiega w kilku etapach:- do 1 listopada 2009: nadsyłanie konkursowych prac- do 10 listopada 2009: wyłonienie 15 finalistów ogólnopolskiego konkursu- 26 - 29 listopada 2009: uczestnictwo 15 finalistów w programie „Wyprawa w nieznane" - finał konkursu literackiego.

II. Uczestnictwo w konkursie1. Konkurs adresowany jest do niewidzących i niedowidzących dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 8 do 12 lat z całej Polski2. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi3. Forma nadesłanych prac: wiersz lub opowiadanie (maksymalnie 3 strony znormalizowanego maszynopisu) inspirowane tematem konkursowym: WYPRAWA MARZEŃ a także lekturą powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy".4. Każdy uczestnik może w danej kategorii konkursowej (wiersz, opowiadanie) zgłosić tylko jedną pracę. Każda praca musi zostać podpisana (imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, klasa, nr telefonu, imię i nazwisko opiekuna/nauczyciela)5. Prace muszą zostać nadesłane do organizatora konkursu do 1 listopada 2009, listownie lub mailowo na adres:Centrum Spotkań Europejskich „Światowid"pl. K. Jagiellończyka 182-300 Elblągmail: dominika.smiech@swiatowid.elblag.pldopisek na kopercie lub tytuł maila: KONKURS LITERACKI

III. Wyłonienie laureatów konkursu1. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury w składzie:- tyflopedagog- dziennikarz- filolog polski2. Jury wybierze 15 finalistów konkursu - ich lista zostanie opublikowana do dnia 16 listopada 2009 na stronie internetowej www.swiatowid.elblag.pl. O wynikach konkursu osoby zakwalifikowane do finału oraz ich opiekunów powiadomimy także telefonicznie, mailowo i listownie.3. Nagrody w konkursie:- wyróżnienia - dyplomy- 15 nagród - zaproszenia do finałowego etapu konkursuFinałowy etap konkursu zrealizowany zostanie w Elblągu, w dn. 26-29.11.2009 r. w ramach przedsięwzięcia „Wyprawa w nieznane".Laureaci konkursu wezmą udział w atrakcyjnym programie, zawierającym między innymi warsztaty literackie, muzyczne, ceramiczne a także zajęcia z elementami hipoterapii. Dodatkową atrakcją będzie przedstawienie Białostockiego Teatru Lalek „Jest królik na księżycu" oraz projekcja filmu. Podczas spotkania w Elblągu 15 finalistów konkursu nagra swoje utwory w profesjonalnym studiu radiowym. Płyta z nagraniem rozesłana zostanie do szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych.

 Konkurs adresowany jest do niedowidzących i niewidomych dzieci w wieku 8-12 lat. Zgodnie z tytułem tematem pracy ma być podróż - już odbyta lub będąca przedmiotem marzeń. Wypracowanie lub wiersz (maksymalnie do 3 stron) może być również inspirowane powieścią "W pustyni i w puszczy".

- Zwycięzcy zostaną przez nas poinformowani - mówi Dominika Śmiech z CSE „Światowid". - Zaprosimy 15 laureatów konkursu, wraz z opiekunami, do "Wyprawy w nieznane" - od 26 do 29 listopada wezmą oni udział w szeregu atrakcyjnych zajęć: warsztatach ceramicznych, literackich i muzycznych.

Planowany jest też wyjazd do stadniny koni w Sztutowie, gdzie uczestnicy wziąć mają udział w zajęciach hipoterapii oraz przedstawienie Białostockiego Teatru Lalek "Jest królik na księżycu" i audiodeskrybowany film "W pustyni i w puszczy".

Termin nadsyłania prac upływa 1 listopada, a 10 listopada nastąpi wyłonienie laureatów. Prace należy nadsyłać listownie lub mailowo na adres:Centrum Spotkań Europejskich „Światowid"pl. K. Jagiellończyka 182-300 Elbląge-mail: dominika.smiech@swiatowid.elblag.plNależy dopisać na kopercie lub w tytule maila: KONKURS LITERACKI

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" zaprasza rodziców, nauczycieli oraz pedagogów na seminarium „Potrzeby dzieci niewidomych". Seminarium odbędzie się 27.11.2009 r. o godzinie 13.00 w małej sali kina "Światowid".

 Seminarium skierowane jest do tych, którzy na co dzień stykają się z potrzebami i problemami dzieci niewidomych.

- W roli prelegentów wystąpią posiadający szerokie doświadczenie w pracy z niewidomymi pedagodzy i psycholodzy - zachęca Dominika Śmiech z CSE „Światowid". - Mamy nadzieję, że dla rodziców uczestnictwo w seminarium stworzy okazję wymiany doświadczeń, a także poszerzenia wiedzy na temat przysługujących świadczeń.

Jak zapewniają organizatorzy nauczyciele będą mogli zapoznać się z warunkami efektywnego nauczania dzieci z uszkodzonym wzrokiem w systemie integracyjnym. Omówione też zostaną potrzeby osób niewidomych w kontekście zmian w podejściu do niepełnosprawności.

Osoby chcące uczestniczyć w seminarium proszone są o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 24.11.2009 r. (tel. 055 611 29 83, e-mail: dominika.smiech@swiatowid.elblag.pl)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Już 28 listopada w kinie Światowid wyświetlany będzie film „W pustyni i w puszczy" z audiodeskrypcją. Wszyscy miłośnicy prozy Henryka Sienkiewicza zapraszani są na bezpłatną projekcję.

 Innowacyjna technologia audiodeskrypcji stworzona została z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych. Dzięki tekstom czytanym przez lektora niewidomi odbiorcy mogą na bieżąco śledzić wydarzenia rozgrywające się na ekranie. 

Projekcja filmowa jest jednym z elementów projektu promującego literaturę i czytelnictwo wśród dzieci niewidomych, a zatytułowanego Wyprawa w nieznane.

- Po odbiór bezpłatnych wejściówek zapraszamy fanów przygód Stasia i Nel od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 do pokoju 38 - informuje Dominika Śmiech z CSE "Światowid".

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Piętnaścioro niedowidzących i niewidomych dzieci, które zostały zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Wyprawa w nieznane" od 26 do 29 listopada weźmie udział w warsztatach ceramicznych, literackich, muzycznych i zajęciach hipoterapii. Będą również mogły uczestniczyć w przedstawieniu BTL „Jest królik na księżycu" oraz w projekcji audiodeskrybowanego filmu „W pustyni i w puszczy".

Konkurs, którego organizatorem było Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", został rozstrzygnięty 16 listopada. Skierowany był do niedowidzących i niewidomych dzieci w wieku 8-12 lat. Tematem pracy miała być podróż - już odbyta lub będąca przedmiotem marzeń. Piętnaścioro laureatów wraz z opiekunami zostało zaproszonych do Elbląga, gdzie przez cztery dni będą uczestniczyć w grach i zabawach integracyjnych prowadzonych przez doświadczonego tyflopedagoga, relaksujących warsztatach muzycznych, warsztatach ceramicznych, inspirowanych fragmentami prozy Henryka Sienkiewicza, zajęciach literackich, których celem będzie wyposażenie małych pisarzy w praktyczne umiejętności literackie, a ostatniego dnia w wyjeździe do Ośrodka Jazdy Konnej Mierzeja w Sztutowie. Będą także mogli nagrać zwycięskie utwory literackie w profesjonalnym studiu radia eKultura.

Również dla nich CSE „Światowid" zorganizował przedstawienie Białostockiego Teatru Lalek pt. „Jest królik na księżycu". Spektakl ma być próbą oswojenia dzieci z ciemnością, strachem i tajemnicą nocy. Dzięki zastosowaniu techniki audiodeskrypcji dzieci niewidome maja szansę czerpać taką samą przyjemność z odbioru przedstawienia jak dzieci widzące. Krótkie komentarze lektora pomiędzy dialogami bohaterów rekompensują dzieciom niewidomym brak wrażeń wzrokowych.

- Zaś projekcja filmowa najnowszej ekranizacji popularnej powieści przygodowej Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy" jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych. Film, który zostanie wyświetlony w sobotę, 28 listopada o godzinie 10.00, będzie opatrzony komentarzami Darka Jakubaszka z Białegostoku, który jest ekspertem w dziedzinie audiodeskrypcji w Polsce. Bezpłatne wejściówki można odbierać w godzinach 8.00-16.00 w pokoju nr 38 - mówi Dominika Śmiech z CSE „Światowid".

Z myślą o rodzicach i nauczycielach odbędzie się seminarium pt. „Potrzeby dzieci niewidzących". Jego celem jest wskazanie rodzicom i opiekunom form skutecznego motywowania dzieci niewidomych do przełamywania swojej niepełnosprawności. Ponadto uczestnicy seminarium dowiedzą się jak radzić sobie ze stresami, trudnościami w wychowywaniu i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka. Spotkanie będzie dla rodziców i opiekunów okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji o wspólnych problemach. Odbędzie się ono w piątek, 27 listopada, o godzinie 13.00 w sali kameralnej kina „Światowid".

- W roli prelegentów wystąpią posiadający szerokie doświadczenie w pracy z niewidomymi pedagodzy i psycholodzy - zachęca Dominika Śmiech. - Mamy nadzieję, że dla rodziców uczestnictwo w seminarium stworzy okazję wymiany doświadczeń, a także poszerzenia wiedzy na temat przysługujących świadczeń.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapisz się do newslettera