Akademia sukcesu. Szkoła w Rogajnach 2013/2014

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu „Akademia sukcesu. Rozwijanie kompetencji kluczowych i uzdolnień uczniów Szkoły Podstawowej w Rogajnach”. Projekt będzie realizowane w ramach Działania 9.1.2. Priorytetu IX POKL wraz z Partnerem Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Rogajnach.

Projekt realizowany ze Szkołą Podstawową w Rogajnach rozpoczął się 1 czerwca 2013 roku i trwać będzie do 31 sierpnia 2014 roku. W Projekcie będzie uczestniczyć będzie 30 uczniów, 14 z aktualnej klasy IV i 16 z klasy V.

Pierwszym zadaniem w projekcie będzie stworzenie Indywidualnej Ścieżki Rozwoju (IŚR) każdego ucznia. Specjalista przeprowadzi szereg rozmów, ćwiczeń, testów, które będą diagnozą  typów sensorycznych ucznia, inteligencji wielorakich, stylu uczenia się percepcji, poziomu opanowania kompetencji kluczowych na poziomie klas. Dzięki tym badaniom dowiemy się jak dziecko powinno się uczyć żeby się nauczyć. Chcemy by wyniki tych badań posłużyły również na lekcjach w szkole dlatego następnym zadaniem jakie proponujemy w projekcie jest organizacja zajęć pozalekcyjnych m.in. z czytania, pisania, myślenia naukowego, przyrodniczego, komunikowania się w języku obcym. Zajęcia w szkole rozpoczną się we wrześniu 2013 i trwać będą cały rok szkolny. Celem zajęć będzie podniesienie umiejętności kluczowych uczniów, co przyczyni się również do zwiększenia ich wyników na sprawdzianie szóstoklasisty. Zajęcia z uczniami w szkole przeprowadzą eksperci, metodycy, którzy wprowadzą innowacyjne i skuteczne metody nauki.

Uczestnicy projektu raz w miesiącu od września do czerwca wezmą udział w zajęciach pozaszkolnych, które mają na celu rozwinąć lub poprawić ich zdolności twórcze. Zorganizujemy zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne, informatyczne, taneczno-ruchowe, fotograficzne, filmowe, na których dzieci będą mogły m.in. zdigitalizować stare zdjęcie, zaprezentować się w studiu telewizyjnym czy zagrać w przedstawieniu teatralnym. Zajęcia te odbędą się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, na które dzieci zostaną dowiezione wynajętym autobusem. Dzięki projektowi zakupimy również materiały potrzebne na zajęcia (zeszyty, teczki, długopisy, zestaw małego chemika itp.), a dodatkowo uczestnicy otrzymają posiłki. W projekcie przewidziane są również wyjścia do kina, muzeum i galerii, a także wyjazdy edukacyjne m.in. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

Kolejnym celem projektu jest zmotywowanie uczniów i zwiększenie  poczucia ich własnej wartości.  Trenerzy i psycholodzy poprowadzą zajęcia, które pomogą im uwierzyć we własne siły. Uczniowie spotkają się z osobami, które tak jak one pochodzą ze wsi i osiągnęły w życiu sukces. Chcemy, by projekt uświadomił nie tylko dzieciom, ale także rodzicom i nauczycielom, że sukces może osiągnąć każde dziecko, bez względu na miejsce zamieszkania. Mamy nadzieję, że świadomość ta przyczyni się do wzrostu aspiracji edukacyjnych uczestników projektu. 

Realizacja projektu:

artykuły:

http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/inne/rozwijac-mi-o-c-do-nauki/

galeria:

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/akademia-sukcesu-rozwijanie-kompetencji-kluczowych-i-uzdolnien-uczniow-szko-y-podstawowej-w-rogajnach-przekazanie-sprz-tu/

Zapisz się do newslettera