Projekt „Świadectwa niepodległości”

Projekt „Świadectwa niepodległości” za główny cel stawia sobie wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej oraz popularyzację wiedzy na temat procesów odzyskiwania przez Polskę niepodległości z uwzględnieniem kontekstów regionalnych. Adresatami działań są mieszkańcy Elbląga oraz Warmii i Mazur.

Narracja w projekcie oparta będzie przede wszystkim na historii i dokonaniach gen. Nieczuja – Ostrowskiego, którego postać, chcemy popularyzować. Stanowi on wzór dla młodych Polaków. Czyny generała Nieczuja-Ostrowskiego będą punktem wyjścia do kultywowania pamięci i tradycji rodzinnej, wpisanej w historię odradzającego się Państwa Polskiego.

Założenia zostaną osiągnięte poprzez realizację dwóch zadań.

PAMIĄTKI NIEPODLEGŁOŚCI

Pierwszym z nich jest wystawa „Pamiątki niepodległości”, która będzie ukazywała losów Polaków i ich skomplikowaną drogę do wolności. Ekspozycja zbudowana zostanie w oparciu o pamiątki i historie rodzinne, opowiedziane przez mieszkańców miasta oraz regionu. Na wystawie zostanie upamiętniona postać generała brygady Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego.

Zgromadzone materiały opowiadać będą o doświadczeniach osób, rodzin, mieszkańców Elbląga i regionu Warmii i Mazur. Wystawa „Pamiątki niepodległości” ma być głosem w dyskusji nad tożsamością mieszkańców Elbląga, regionu, a także kraju. Pragniemy, by skłaniała do zgłębiania naszej historii oraz była okazją do wzajemnego poznania. Mamy nadzieję, że wzmocni ona także naszą lokalną i narodową wspólnotę, często nadwątloną konfliktami.

Ostateczny kształt wystawy, w znacznej mierze, będzie zależał od aktywności mieszkańców, który podzielą się swoimi historiami. Najciekawsze zostaną przedstawione na wernisażu organizowanym 8 listopada br. o godz. 19:00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

KONCERT NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ

Drugim działaniem projektu  jest realizacja koncertu „Nasza niepodległość” wykonanego przez elbląskich muzyków i wykonawców. Koncert zostanie stworzony przede wszystkim w oparciu o sekcję wokalną i muzyczną, działającą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Elblągu i Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu. Bazą przy tworzeniu koncertu „Nasza Niepodległość” będzie repertuar, tematyką nawiązujący do najważniejszych momentów w historii Polski. Podążymy także ścieżką doświadczeń gen. Nieczuja – Ostrowskiego, którego losy będą kanwą koncertu.

Na koncert zapraszamy 19 listopada br. o godz. 16:00 (wstęp wolny za okazaniem wejściówki).

 Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Historyczno - Poszukiwawcze „DENAR” , Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu.

Patroni medialni: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso TV, Dziennik Elbląski

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ Z WERNISAŻU "PAMIĄTKI NIEPODLEGŁOŚCI" 

Zapraszamy do obejrzenia KONCERTU "NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ"  oraz REPORTAŻU Z REALIZACJI PROJEKTU.

Życiorys gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego znaleźć można w załączniku, natomiast  pod tym linkiem WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW REGIONU.  

Pliki do pobrania

  • pdf

    Biografia gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

    pobierz

Zapisz się do newslettera