Wystawa w Pasymiu

Dziedzictwo to rodzaj spuścizny – materialnej i niematerialnej, której nie powinniśmy zmarnować, bo gdy mądrze korzystać z dziedzictwa, można wiele zyskać. W ramach organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w Pasymiu zajęcia edukacyjne dla uczniów pasymskiej Szkoły Podstawowej, gra miejska oraz wystawa zdjęć powstałych w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu”.

W piątek, 14 września w Pasymiu odbędą się wydarzenia wpisujące się w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaplanowane działania są częścią projektu, dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który miał na celu dokumentację zabytkowego pasymskiego cmentarza ewangelickiego.

Najważniejszym z nich będzie wystawa fotograficzna, na której znajdą się zdjęcia wykonane podczas warsztatów terenowych – będą na nich cmentarz i kaplica oraz prace dokumentacyjno-inwentaryzacyjnych – prezentowane w otwartej przestrzeni miasta Pasymia – na Rynku. Otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 14.00.

- Zależy nam na tym, by wystawa odbyła się w otwartej przestrzeni, aby obejrzeć ją mógł każdy, kto pojawi się w Pasymiu, kogo to miasto interesuje – mówią organizatorzy. - Wystawę będzie można oglądać przez dwa tygodnie.

Tego samego dnia, gdy nastąpi otwarcie wystawy, zaplanowane są również dwa wykłady dla uczniów z pasymskich szkół. Warsztaty dotyczyć będą dziedzictwa kulturowego oraz zastosowania nowych technologii, aby współtworzyć katalog na portalu www.otwartezabytki.pl, zbierającego i upowszechniającego wiedzę o zabytkach. Po części teoretycznej uczniowie przeniosą się do historycznego centrum Pasymia, gdzie wezmą udział w grze terenowej, mającej na celu w ciekawy i rozwijający sposób pomóc zapoznać im się z dziedzictwem kulturowym Pasymia.

Organizator: Stowarzyszenie Jantar

Partnerzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elbląg, Urząd Miasta i Gminy w Pasymiu, Szkoła Podstawowa w Pasymiu im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu.

„Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera