Kiedy ratujemy życie - każda minuta jest na wagę złota

U osób - w przypadku których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia - czas, w którym otrzymają pomoc odgrywa kluczową rolę. Wiele osób widząc osobę, która zasłabła niestety nie podejmuje się udzielenia pierwszej pomocy. Może to mieć związek z brakiem odpowiedniej wiedzy na ten temat, czy strachem przed nieprawidłowym przeprowadzeniem ewentualnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).


Oczywiście nie każde zasłabnięcie wymaga przeprowadzenia RKO, jednak w razie konieczności - jej wczesne rozpoczęcie pozwala zwiększyć szansę na przeżycie, zwłaszcza jeśli wdrożymy wczesną defibrylację. 

Czym jest wspomniana defibrylacja? Mówiąc najprościej - zabiegiem medycznym, który polega na zastosowaniu impulsu elektrycznego, mającego na celu przywrócenie prawidłowego rytmu pracy serca.

W dzisiejszych czasach nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego, jak i nie jest wymagana obecność karetki, by przeprowadzić defibrylację bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Dzięki coraz powszechniejszym Automatycznym Defibrylatorom Zewnętrznym (w skrócie AED od ang. Automated External Defibrillator), które dzięki samoprzylepnym elektrodom umieszczonym na klatce piersiowej osoby, której udzielana jest pomoc, analizują rytm serca poszkodowanego i po wykryciu zagrożenia dla życia decydują o konieczności defibrylacji.

Można je znaleźć w miejscach użyteczności publicznej, w galeriach handlowych, czy też obiektach sportowych. 20 października 2016 jedno z takich urządzeń, które przekazała nam w użytkowanie Gmina Miasto Elbląg, umieszczone zostało w budynku Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Po przebudowie "Światowida" AED znajduje się tuż przy kasie biletowej. Wszystko po to, by w razie potrzeby móc uratować ludzkie życie.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera