60 lat minęło jak jeden dzień!

Dzień rozpoczynamy od historycznej ciekawostki. Dokładnie 60 lat temu rozpoczął działalność Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka. Dziś funkcjonujemy jako Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Pierwsze prace budowlane obecnego „Światowida” zaczęły się w roku 1955. Na lokalizację wybrano wzgórze zwane dawniej Galgenberg (Góra Straceń). Górowało ono nad sąsiednimi dzielnicami, a niedaleko znajdowało się nowe centrum administracyjne Elbląga - Plac Jedności Robotniczej. Za projekt budynku odpowiedzialny był Zakład Projektowania Architektury Miejskiej Politechniki Gdańskiej. W budynku powstały teatr, filia Biblioteki Miejskiej i Kino Światowid. Było to wówczas kulturalne i sportowe centrum miasta i regionu.

Wraz z przemianami administracyjnymi w 1973 roku i przekształciliśmy się w Elbląski Ośrodek Kultury, pełniąc funkcję powiatowego i miejskiego ośrodka kultury. Kiedy w 1975 roku Elbląg stał się miastem wojewódzkim, my zmieniliśmy się w Wojewódzki Ośrodek Kultury. Już dwa lata później staliśmy się Elbląskim Ośrodkiem Kultury, łączącym w sobie funkcję i zadania WOK-u i MOK-u. Rok 1990 to powrót do nazwy Wojewódzki Ośrodek Kultury, do którego dołączono Centrum Animacji Kulturalnej Promyk i działaliśmy pod tą nazwą przez 12 lat. W roku 2002 przekształciliśmy się w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”, natomiast Promyk zaczął funkcjonować jako Centrum Tańca. Nie był to jednak koniec zmian. 26 sierpnia 2009 roku, mocą uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zmieniliśmy nazwę na tę, którą posługujemy się obecnie, czyli na Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wszystkie te zmiany stanowiły rezultat zmian administracyjnych albo statutowych naszej jednostki.

Dziś jesteśmy jedną z dwunastu instytucji kultury województwa warmińsko-mazurskiego. Kultura dla nas jak i wszystkich instytucji jest zawsze na pierwszym miejscu. Dziękujemy za wspólne 60-lat działania.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera