Życie codzienne w powojennym Elblągu było trudnym i wymagającym doświadczeniem. Nie wszyscy mu sprostali, ale tuż po zakończeniu działań wojennych, wiosną 1945 roku, miasto zaczęło przyciągać nowych mieszkańców – dziś mówimy o nich pionierzy. Jak to miasto wyglądało? Co zastali nowi mieszkańcy? Tylko do połowy czerwca można oglądać wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49”. Wstęp wolny.
Do prezentacji zagadnień związanych z powojennymi losami Elbląga wykorzystane zostały stoły multimedialne, piramidy holograficzne, podłoga multimedialna i makieta. Na wystawie pokazane są archiwalne fotografie i filmy, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa z nazwami ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Wszystko to tworzy klimat wejścia w świat sprzed niemal 80 lat i możliwość przyjrzenia się mu bliżej, dzięki nowej technologii.
- Wystawę, która otwarta została w czerwcu 2022 r., będzie można oglądać do połowy czerwca 2024 r. w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu na II piętrze – mówi Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w CSE „Światowid”. – Otwierana jest ona na życzenie, wystarczy zadzwonić lub napisać maila w celu umówienia zwiedzania.
Odwiedzać wystawę mogą również grupy zorganizowane – młodzież szkolna, grupy seniorskie, kluby zainteresowań. W przypadku większych grup organizowany jest pokaz filmu, a podczas zwiedzania zapewniana jest pomoc opiekuna wystawy. Integralną częścią wystawy jest również aplikacja VR, umożliwiająca, w świecie wirtualnej rzeczywistości, wejście do atelier powojennego elbląskiego fotografa i wykonanie z nim odbitek w ciemni zakładu fotograficznego.
Umówienie terminu zwiedzania możliwe jest pod numerem tel. 55 611 20 84 lub mailowo: rpd@swiatowid.elblag.pl.