Drogi do Wolności - podsumowanie

Wystawa „Drogi do Wolności" 27 września opuści Centrum Kultury „Światowid". Tę jedną z najważniejszych ekspozycji ostatnich lat obejrzało 800 uczniów i 250 gości.

Wystawa prezentująca najważniejsze wydarzenia z powojennej historii Polski jest częścią realizowanego przez „Światowid" cyklu edukacyjnego pn. „Pamięć o historii". Jej otwarcie przypadło w szczególnym dniu, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - 1 sierpnia. Na wernisażu gościliśmy m.in.: wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Piotra Żuchowskiego, przewodniczącego zarządu regionu Solidarności Mirosława Kozłowskiego, radną sejmiku wojewódzkiego Jadwigę Król oraz pierwszego szefa NSZZ Solidarność w Elblągu Tadeusza Chmielewskiego.

Od tamtej pory wystawę zobaczyło około 800 uczniów ze szkół gimnazjalnych i średnich. - Bardzo podobała mi się nowoczesna, multimedialna forma przekazu. Prezentowane filmy i nastrojowa muzyka wprowadziły podniosły nastrój, naprawdę udało mi się wczuć w atmosferę tamtych wydarzeń - powiedziała szesnastoletnia Ewa po opuszczeniu Galerii Nobilis.

W ramach „Dróg do Wolności" zaprezentowane zostały zdjęcia pokazujące wydarzenia i osoby, które miały największy wpływ na zmieniającą się historii Polski oraz Europy: protesty robotników, podpisanie Porozumień Sierpniowych, stan wojenny, wizyta ojca Świętego - to najważniejsze z nich.

Ponadto zwiedzający obejrzeli trzy filmy. Największe wrażenie na młodych widzach wywarły autentyczne zapisy filmowe ulicznych starć z milicją podczas stanu wojennego. Widok ciężarówki milicyjnej rozjeżdżającej jednego z protestujących powodował, że na sali zalegała przejmująca cisza.

W nadchodzących miesiącach uczniów gimnazjum i szkół średnich zaprosimy na kolejne wystawy, przeglądy filmowe i spotkania edukacyjne w ramach „Pamięci o historii".

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Patriotyzm jutra.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera