Dwa miesiące z Nienackim – podsumowanie

Wycieczki, projekcje filmowe, konkursy plastyczne i literackie, Targi Literatury Dziecięcej oraz konferencja szkoleniowa dla nauczycieli - to najważniejsze przedsięwzięcia, jakie udało nam się zrealizować w ramach programu „Nienacki znany i nieznany". W niedzielę nagrodziliśmy najbardziej aktywnych uczestników projektu.

W niedzielę zakończyliśmy realizację programu, który towarzyszył elblążanom od września. Do działania inspirowały nas powieści Zbigniewa Nienackiego, zwłaszcza postać wielkiego miłośnika przygód –  Pana Samochodzika. Odwołując się do tego atrakcyjnego dorobku literackiego, stworzyliśmy projekt zachęcający najmłodszych do sięgania po książki. Pomysł został finansowo wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Elbląska Delegatura Kuratorium Oświaty.

Tajemniczy list

Na uczniów wracających po wakacjach do szkoły czekał list od Pana Samochodzika. Jego nadawca zachęcał do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Bohater literacki, z którym chciałbym się zaprzyjaźnić”.  Na konkursowe wezwanie odpowiedziało ponad 600 osób. Klasy, które nadesłały najpiękniejsze prace, zostały w nagrodę zaproszone na projekcję „Wyspy złoczyńców”. Film z 1965 roku wywarł ogromne wrażenie na młodzieży, która salwami śmiechu reagowała na widok wehikułu Pana Tomasza biorącego udział w szaleńczym pościgu za warszawą przestępców! Po seansie dzieci otrzymały dzienniczki uczestników programu, w których zbierały pieczątki potwierdzające udział w poszczególnych przedsięwzięciach.

Przygoda na ekranie

Kolejne filmy („Praskie tajemnice”, „Latające machiny kontra Pan Samochodzik”) prezentowaliśmy w ramach cyklu „Niedzielne poranki z filmem przygodowym”. Przed seansami rozgrywane były konkursy z wiedzy o twórczości Nienackiego. Najwięksi fani jego książek wygrywali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Z wizytą w domu pisarza

23 września przypadała 12 rocznica śmierci pisarza. Tego dnia wraz z 40-osobową grupą młodych elblążan odwiedziliśmy Jerzwałd – dom, w którym Nienacki spędził ostatnie lata swojego życia. Obecny właściciel posiadłości pokazał nam pamiątki po pisarzu – maszynę do pisania, kolekcję rzeźb, własnoręcznie wykonane meble.  Wspomnienia o twórcy „Złotej rękawicy” snuliśmy przy ognisku. Po konsumpcji pieczonych kiełbasek przyszedł czas nas zabawę, konkursy i pląsy. W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz w Jerzwałdzie, gdzie pochowany jest Zbigniew Nowicki.

Konkurs literacki

Pan Samochodzik rozesłał do szkół kolejny list. Tym razem kusił uczniów wyprawą do Fromborka, chwalił się posiadaniem starej mapy, na której przed laty zaznaczono miejsce ukrycia skarbu. Aby otrzymać zaproszenie na wycieczkę, uczniowie musieli napisać list do Pana Samochodzika, w którym przekonywali go, że to właśnie ich powinien zaprosić na wyprawę. 40 autorów najbardziej pomysłowych i oryginalnych listów 6 października wyruszyło śladami bohaterów powieści „Zagadki Fromborka”.

Skarb we Fromborku

We Fromborku na małych detektywów czekała kolejna wiadomość od Pana Samochodzika. W liście przekazał on zadanie następującej treści:  „Czołem Mały Podróżniku! Podczas zwiedzania oraz spaceru rozglądaj się uważnie i wypatruj mnie. Uruchom swój zmysł detektywa! Tylko ja mogę przekazać wskazówki dotyczące ukrytego skarbu”. Dzieci wyposażone w zdjęcie oraz rysopis ruszyły na poszukiwania Pana Tomasza. Okazało się, że sławny muzealnik ukrył się na fromborskiej przystani. Podczas ucieczki zgubił plecak, w którym dzieci znalazły tajemniczą mapę. Doprowadziła nas ona do skrzyni pełnej słodkich niespodzianek. Przy okazji poszukiwań skarbu zwiedzaliśmy Frombork – wzgórze katedralne, planetarium, dzwonnicę, herbarium oraz wszystkie miejsca opisane przez Nienackiego w „Zagadkach Fromborka”.

Targi Książki – nowa elbląska tradycja

Kulminacyjnym punktem programu były Elbląskie Targi Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. 11 października Centrum Kultury zamieniło się w Królestwo Książki. Odwiedzający Targi mieli okazję obejrzeć pomysłowe stoiska promujące czytelnictwo przygotowane przez bibliotekarzy i uczniów ze szkół podstawowych. Na stoiskach znalazły się książki najchętniej czytane, oraz wydania, z których biblioteka jest najbardziej dumna (np. najstarsze albo z autografem pisarza). Ponadto uczniowie przygotowali pokazy niespodzianki: konkursy, występy, przedstawienia, którymi zachęcali publiczność do sięgania po książki. Trud autorów stoisk doceniła komisja jurorska, której przewodniczyła Mirella Nowińska z Kuratorium Oświaty. Trzy szkoły (SP 12, 25 i 15) wyróżniono nagrodami finansowymi na zakup książek do biblioteki.W naszą akcję zaangażowała się również 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, która zaprezentowała na Placu Jagiellończyka wozy bojowe. Każdy mógł z bliska obejrzeć najdziwniejsze wehikuły, porozmawiać z żołnierzami i spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.       Dzięki ścisłej Współpracy z Biblioteką Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie udało nam się zorganizować wystawę poświęconą życiu i twórczości Zbigniewa Nienackiego. Znalazły się na niej autoryzowane maszynopisy (m.in. Zagadek Fromborka i Wyspy złoczyńców), notatniki i materiały pomocnicze do pisania powieści, afisze teatralne, zdjęcia pisarza i jego rodziny, a także przedmioty codziennego użytku, m.in. walizka, aktówka, dłuta, klucze do domu w Jerzwałdzie, golarka. Zebrane eksponaty zostały opisane i skatalogowane na stronie www.eswiatowid.pl       Dzieci odwiedzające Targi mogły również uczestniczyć w projekcji filmowej. „Niesamowity dwór" obejrzało tego dnia 1000 osób! Najmłodsi zobaczyli przedstawienie pt. Włóczęga i baśnie, które przygotowało kółko recytatorskie ze Szkoły Podstawowej nr 18. Autorka scenariusza Włóczęgi - Wioletta Piasecka również wzięła czynny udział w Targach. Podczas kilku spotkań autorskich wróżka Wioletta Piasecka zaczarowała swymi bajkami 300 przedszkolaków i uczniów klas 1-3.

Konferencja

 Jak zachęcać młode pokolenie do czytania książek? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy wraz z nauczycielami, polonistami, pedagogami oraz bibliotekarzami podczas konferencji szkoleniowej. W dyskusji wzięli także udział zaproszeni eksperci z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, poznańskiego Centrum Animacji Kultury, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz autorka bajek dla dzieci.

Nagrody dla najlepszych

 Podczas ostatniej niedzielnej projekcji filmowej nagrodziliśmy osoby, które aktywnie uczestniczyły w całym programie. Największymi fanami prozy Nienackiego okazali się: Filip Celka, Kamil Waszkowski oraz Sylwia Kondraczuk i Jędrzej Rodziewicz. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, m.in. encyklopedie szkolne.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Promocja czytelnictwa".

Zobacz również

Zapisz się do newslettera