X Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych właśnie się rozpoczęły... Impreza trwać będzie trzy dni, od czwartku do soboty włącznie, a w jej programie ogromna ilość spektakli, koncertów, pokazów tanecznych i wystaw. Centrum tętni życiem, zjechali się do nas artyści z całej Polski. Uroczysta Gala Jubileuszowego OSAON -u przygotowana jest dziś na godzinę 18.00, a w programie wieczoru niezwykły spektakl Isadora" w wykonaniu artystów z WTZ Teatroterapia pracujących przy Teatrze im. Juliusza Osterwy z Lublina.
Grupa odnosi ogromne sukcesy podczas prestiżowych konkursów i festiwali, a ich spektakle charakteryzują się wysokim profesjonalizmem.Spektakl, „Isadora. Opowieść o kobiecie", który pokażą specjalnie dla OSAON - owiej publiczności, opowiada o życiu wielkiej amerykańskiej tancerki - Isadory Duncan. Kobieta, o której mówi się, że tańczyła i żyła z pasją. W tańcu widziała wyraz wolnej myśli, buntowała się przeciw wszelkim ograniczeniom jakie narzucał balet klasyczny, zrzuciła baletki, tańczyła boso, z rozpuszczonymi włosami, co było szokującą innowacją dla ówczesnej publiczności. Odnosiła międzynarodowe sukcesy, ale los nie szczędził jej trudnych doświadczeń. Podczas spektaklu, którego reżyserem jest Maria Pietrusza-Budzyńska, pedagog i założycielka pierwszego w Polsce teatru ludzi niepełnosprawnych umysłowo, znawcy muzyki rozpoznają fragmenty utworów Chopina, Beethovena, Schuberta, Wagnera, Straussa, Liszta, Bacha... Wykorzystane w nim zostały obrazy m.in. Botticellego i Correggia oraz rysunki Gordona Craiga - ilustratora sztuki Isadory. Grupa Teatrotrapii z Lublina opowie historię Isadory współcześnie, swoim własnym językiem, poszukując w niej prawdy o życiu, miłości, pasji. Po spektaklu goście będą mogli obejrzeć wystawę fotografii Iwony Burdzanowskiej, która na swoich zdjęciach uwieczniła aktorów WTZ Teatroterapii z Lublina. Autorka wystawy jest fotoreporterką Gazety Wyborczej, a z grupą współpracuje od kilku lat. Pierwszy raz oczarowała się nimi w 1996 roku, przy realizacji przedstawienia Dziewczynka z zapałkami, reżyserowanego przez Marię B. Budzyńską. Powstał wtedy fotoreportaż i narodziła się fascynacja malarskimi klimatami nawiązującymi do XVI i XVII - wiecznych mistrzów pędzla. Wyniesione z tego spotkania doznania zaowocowały bogatą dokumentacją życia osobistego i tego teatralnego aktorów grupy, których codzienność jest niezwykła.
Wstęp na Uroczystą Galę i spektakl „Isadora" za okazaniem zaproszenia, które można odebrać w sekretariacie CKiWM „Światowid" w Ellbagu. Telefon 055- 611-20-50.
Autor: em