Sztuka mandali

Działalność artystyczna towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Ekspresja związana z działaniami artystycznymi daje możliwość pełnego wglądu we własne wnętrze. Przekonaliśmy się o tym, tworząc mandale.

Już człowiek prehistoryczny rzeźbił  w kamieniu i kości, malował na ścianach jaskiń. Ekspresja towarzysząca działaniom artystycznym daje możliwość pełnego wglądu we własne wnętrze. Często łatwiej jest coś narysować, niż o tym opowiedzieć. Dlatego C. G. Jung zachęcał swych pacjentów do tworzenia mandali.

Mandala w praktyce religijnej i psychologii oznacza obraz na planie okręgu. Może być on namalowany, narysowany, wyrzeźbiony, wytańczony, a zdaniem niektórych również wyśpiewany. Tworzenie mandali jest formą medytacji  wymagającej skupienia i wyciszenia. Użyte podczas rysowania barwy i symbole odzwierciedlają stan psychiczny autora, stanowią mapę jego wewnętrznej rzeczywistości. Doskonały okrąg symbolizuje model świata, najwyższe bóstwo i czasową strukturę. Mandale wykonuje się we wszystkich częściach świata, wszystkich kulturach i religiach - od zarania dziejów po czasy współczesne.

Na wczorajszym spotkaniu Warsztatu Ludzi Twórczych próbowaliśmy otworzyć drzwi do naszej nieświadomości, narysowaliśmy swoje mandale. Nastrojowa muzyka i świece pozwoliły nam wprowadzić się w odpowiedni nastrój. Dzięki karimatom i kocom mogliśmy przyjąć wygodne pozycje do rysowania. Bez pośpiechu dawaliśmy upust swoim emocjom, zapełniając kolorami okrągłe kartki papieru.

Swoją mandalę interpretuje Karolina:

W centrum znajduje się gwiazda. Oznaczać ona może chęć dążenia do celu, chęć stania się gwiazdą, osobą znaną i lubianą. Gwiazda wypełniająca mandalę mówi także o poczuciu własnej wartości, tożsamości, misji oraz gotowości do czynu. 5 ramion sugeruje zaangażowanie w przekształcanie osobistej wizji w rzeczywistość - może wiązać się z chęcią dania czegoś od siebie światu. W środku widnieje koło z dwiema krzyżującymi się liniami. Wygląda to jak celownik. Zinterpretować można to w taki sposób, iż zawsze staram się trafiać do celu. Chcę trafiać w sam środek. Mandala jest kolorowa jak kolorowe i przepełnione kolorami jest moje życie. Pojawia się tam jednak kolor czarny. Oznacza on, iż nie zawsze jest tak, jak bym tego chciała i zdarzają się chwile smutku, zwątpienia. Naokoło narysowane jest pięć kwiatów. Są one jednolite i symetryczne. Zwiastują wiosnę i radość. Kwiaty mogą także oznaczać spełnienie zadania wymagającego poświęcenia i wskazywać na przyspieszenie osobistego rozwoju.

O swojej mandali opowiada Paula:

Moja mandala ma czarną otoczkę symbolizującą dzieciństwo, które nie było zbyt udane, ale z czasem wszystko zaczęło nabierać kolorów i moje życie stawało się coraz bardziej radosne, o czym świadczą czerwono-pomarańczowe płomienie. Zmierzają one ku wielkiemu czerwonemu oku, które jest okiem życia. Ludzie tak naprawdę mogą zobaczyć wszystko, czego zapragną, jeżeli tego naprawdę chcą. Wyciszając się i tworząc mandalę, ujrzałam moje życie, które wciąż ulega zmianie.... Niebieski kolor, który zajmuje najwięcej miejsca, symbolizuje retrospekcje, marzenia i przemyślenia, których jest tak dużo w mojej głowie:) Biały obłok to alegoria czystości duchowej, życia w harmonii i zgodzie ze światem takim, jaki jest... Zielone płomienie otaczające wielkie czerwone oko to symbol bezpieczeństwa i opieki, jaką dają nam rodzina i najbliżsi, którzy dbają o to, byśmy uniknęli w swoim życiu bólu i cierpienia. Opisana mandala wisi sobie teraz w moim pokoju w magicznym miejscu i, mam nadzieję, będzie mnie motywować do tworzenia kolejnych  mandalowych dzieł.

Autor: Karolina Śliwka, Paula Zajkowska, Jędrzej Rusiński

Zobacz również

Zapisz się do newslettera