Trwa Przegląd Filmowy "Co TY wiesz o PRL?" organizowany przez elbląski „Światowid" i Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Program tego przeglądu ma pozwolić poznać najlepsze polskie filmy drugiej połowy XX wieku i umożliwić zrozumienie najnowszej historii naszego kraju, ponieważ to nie tylko projekcje filmów, ale także prelekcje naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, którzy wyjaśniają tło historyczne fabuły filmowej. W najbliższy czwartek odbędzie się drugie spotkanie cyklu. O godz. 17.00 w Galerii Nobilis w „Światowidzie" otwarta zostanie wystawa "Uciekinierzy z PRL -u", a o godz. 17.30 rozpocznie się projekcja filmu „Wielki Bieg" w reż. Jerzego Domaradzkiego. Zatrzymany na pięć lat przez cenzurę film ukazuje mechanizm wielkiej manipulacji, jaką był „świat przedstawień" lat stalinowskich - naginanie rzeczywistości do celów doraźnej polityki i fasadowej propagandy. Kulisy odświętnych dekoracji skrywają kłamstwo, fałsz i niegodziwość. Obraz ten był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. „Srebrne Lwy Gdańskie" dla Domaradzkiego za reżyserię w kategorii filmu telewizyjnego oraz „Brązowe Lwy Gdańskie" dla K. Pieczyńskiego za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdańsku w 1986 r., a także nagrodę FIPRESCI na MFF w Montrealu w 1987 r. Kolejna projekcja w ramach cyklu odbędzie się 25 stycznia 2007 roku, a będzie to najżywiej komentowany film podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 - obraz Filipa Bajona „Poznań 56".
Terminy spotkań:08 luty - „Skarga" reż. J. Wójcik 22 marzec - „Niebieskie jak Morze Czarne" reż. Jerzy Ziarnik 26 kwietnia - „Kontrakt" reż. Krzysztof Zanussi24 maj - „Stan strachu" reż. Janusz Kijowski 14 czerwiec - „Ostatni dzwonek" reż. M. Łazarkiewicz
Dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra".
Autor: J.Kozłowska-Dyrla