Poznań 56 w Światowidzie

W czwartek uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego zmierzą się z tematem poznańskich protestów robotniczych 1956 roku. Inspirację do rozmowy stanowić będzie film Filipa Bajona „Poznań 56".  Dyskusję na temat filmu i jego tła historycznego poprowadzi Kamil Rutecki z gdańskiego oddziału IPN.

„To wszystko działo się w mojej dzielnicy. Nagle na ulicach i podwórkach, na których bawiliśmy się w wojnę, zaczęła się wojna naprawdę. Pojawił się czołg, na dachu stał karabin maszynowy, wokół pełno łusek..." – tak Filip Bajon opowiada o wybuchu poznańskich protestów robotniczych w 1956 roku. Był wtedy 9-letnim chłopcem. Wspomnienia z tego okresu stały się podstawą do stworzenia filmu „Poznań 56”.

Reżyser ukazuje tragiczne dzieje poznańskiego czerwca z perspektywy kilkunastoletnich chłopców. Z tego powodu film, jak powiada sam Bajon, ma charakter antyrocznicowy, antykombatancki, antymartyrologiczny, antypolityczny i antyrozrachunkowy. Nic dziwnego, że od samego początku budził duże kontrowersje. Pierwotny tytuł „Szczuny” dopiero pod naciskiem opinii publicznej zmieniono na neutralny „Poznań 56”. W głównych rolach obsadzono m.in.: Michała Żebrowskiego, Roberta Więckiewicza, Grzegorza Wonsa, Olafa Lubaszenkę, Janusza Gajosa i Daniela Olbrychskiego. Film Bajona został obsypany nagrodami na gdyńskim Festiwalu Filmów Fabularnych w 1996 roku.

Spotkanie w kinie „Światowid” jest częścią cyklu edukacyjnego pn. „Co Ty wiesz o PRL?!”. Film poprzedzony zostanie projekcją Polskiej Kroniki Filmowej oraz spotkaniem z historykiem gdańskiego IPN Kamilem Ruteckim. Ekspert postara się zwrócić uwagę elblążan na wydarzenia pozwalające  traktować robotnicze protesty w kategoriach powstania narodowego.  Film z kolei w swej antymartyrologicznej konwencji ukazuje chaos, przypadkowość poznańskich wypadków oraz dezorientację i całkowite zaskoczenie ich uczestników. Zderzenie tych dwóch perspektyw zapowiada ciekawą i gorącą dyskusję. Miłośników filmu i historii zapraszamy do kina „Światowid” 25 stycznia, o godz. 17.30.

Cena biletu: 5 zł.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera