W sobotę, 24 marca w "Światowidzie: odbyła się niezwykła projekcja. Film "Statyści" był jednocześnie audiodeskrybowany nowoczesną techniką narracyjną oraz tłumaczony na język migowy, dzięki czemu możliwe było uczestnictwo w seansie osób niewidomych i niesłyszących.
Projekcja "Statystów" stanowiła część cyklu pn. "Uniwersalny język filmu". Jego celem jest udowodnienie, że magia dużego ekranu działa na wszystkich - bez względu na wiek, narodowość i inne uwarunkowania.
Audiodeskrypcja jest nowoczesną techniką narracyjną ułatwiającą osobom niewidomym kontakt ze sztukami wizualnymi. Innymi słowy, pozwala osobom niewidomym usłyszeć to, czego nie mogą zobaczyć. Audiodeskrypcja za pomocą opisu słownego dostarcza osobom niewidomym lub niedowidzącym tych informacji, które przez innych widzów odbierane są wyłącznie w postaci wizualnej. W czasie projekcji filmu dodatkowa ścieżka komentarza opisowego pojawia się w przerwach pomiędzy dialogami. Autorem wygłaszanego na żywo komentarza jest pierwszy polski ekspert w tej dziedzinie - Krzysztof Szubzda z Białegostoku.
Krzysztof Szubzda (ur. 1975 r. w Białymstoku) - z wykształcenia prawnik, dziennikarz (Rynki zagraniczne, Przekrój), konferansjer i aktor kabaretowy (kabaret Widelec i kabaret Hrabi). Autor książek "Legendy białostockie" i "Co w prawie piszczy". Od listopada zeszłego roku, współtworzy radiową audycję "Satyrday" (emitowana w regionalnych rozgłośniach i w Programie III PR). W zeszłym roku, jako pierwszy w Polsce zaczął zajmować się audiodeskrypcją, czyli specjalną techniką narracyjną ułatwiającą osobom niewidomym kontakt ze sztukami wizualnymi. W listopadzie zeszłego roku zrealizował pierwszy pokaz filmu audiodeskrybowanego w białostockim kinie "Pokój" ("Statyści" M. Kwiecińskiego). Po szkoleniu w Londynie (Independent Media Support) planuje kolejną serię audiodesrypcji.
Emitowany w elbląskim „Światowidzie” film był równocześnie tłumaczony na język migowy, co pozwoliło na udział w przedsięwzięciu także osobom niesłyszącym i niedosłyszącym.
Ponadto w projekcji udział wzięła grupa wolontariuszy i działaczy organizacji pozarządowych, którzy zgodzili się na przeprowadzenie swoistego eksperymentu. Polegał on na tym, że osoby widzące na czas projekcji zasłoniły oczy opaskami. Po filmie Krzysztof Szubzda zaprosił wszystkich do dyskusji oraz dzielenia się swoimi wrażeniami ze spotkania z filmem audiodeskrybowanym.
„Mamy nadzieję, że spotkanie udowodniło, że istnieje realna możliwość uczestniczenia osób niewidomych i niesłyszących w projekcjach kinowych i innych kulturalnych przedsięwzięciach. Światowid będzie wychodził naprzeciw oczekiwaniom tych osób” – zapowiada Teresa Miłoszowska, pełnomocnik dyrektora ds. organizacji pozarządowych.
Wstęp na seans był bezpłatny.