Uczyć inaczej

W środę 19 września otwarta zostanie wystawa „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe. Procesy krajowców za kontakty z paryską »Kulturą«". W ten sposób Centrum Kultury „Światowid" wraz z IPN- em rozpocznie cykl edukacyjny „Z historią na Ty".

W ramach cyklu odbędą się lekcje historii, czyli spotkania edukacyjne dla młodzieży, warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli oraz wystawy.

Wystawa „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe..." otwarta zostanie w środę o godzinie 17 w Galerii Nobilis na II piętrze Światowida.

Ukazuje najważniejsze procesy Polaków w kraju za współpracę z Jerzym Giedroyciem i paryską „Kulturą", które miały miejsce za rządów Władysława Gomułki. Jej celem jest pokazanie oddziaływania paryskiej „Kultury" na kraj wolnym słowem. Wystawa przybliża także sylwetki Redaktora i jego najbliższych współpracowników: Józefa Czapskiego, Zofii Hertz, Zygmunta Hertza, Henryka Giedroycia, Juliusza Mieroszewskiego. Prezentuje stosunek środowiska paryskiej „Kultury" wobec przemian nad Wisłą, począwszy od „odwilży" po wydarzenia z 1968 roku.

Podczas wernisażu będzie można obejrzeć odnaleziony w archiwum IPN film propagandowo-instruktażowy o paryskiej „Kulturze" nakręcony ukrytą kamerą w jej siedzibie w r. 1975 przez pracowników PRL-owskich służb specjalnych.

W otwarciu wystawy udział weźmie przedstawicielka Biura Edukacji PublicznejOddziału IPN Gdańsk - dr Justyna Skowronek.

Adresatami tego przedsięwzięcia - informuje Jędrzej Rusiński - są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci oraz nauczyciele historii.

Po uroczystym wernisażu zapraszamy (szczególnie nauczycieli) na spotkanie informacyjne z przedstawicielami CKiWM „Światowid" oraz IPN Gdańsk. Uczestnicy spotkania otrzymają szczegółowy harmonogram oraz wykaz tematów wszystkich spotkań realizowanych w ramach cyklu edukacyjnego.

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Patriotyzm jutra ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Autor: em, jr

Zobacz również

Zapisz się do newslettera