W sobotę, 27 października o godz. 18.00, w dużej sali kina „Światowid" odbędzie się Wieczór folkowy, na którym wystąpią Orkiestra św. Mikołaja i Kapela Drewutnia.
Muzyka ludowa, z której czerpie inspiracje muzyka folkowa jest jednym z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej i związana jest życiem codziennym i religijnym. Sama muzyka folkowa różni się tym od muzyki ludowej, że w tej pierwszej stosuje się środki współczesnej muzyki popularnej. Obecnie usłyszeć ją można tylko na wsi lub na specjalnie zorganizowanych koncertach. Centrum Kultury „Światowid” umożliwia zapoznanie się z muzyką tradycyjną wszystkim tym, którzy jej nie znają, a także zaprasza wszystkich zwolenników tego rodzaju sztuki do spędzenia miłego wieczoru.
Podczas Wieczoru folkowego wystąpi Orkiestra św. Mikołaja i Kapela Drewutnia, które wprowadzą nas w tradycyjny, staropolski nastrój.
Orkiestra św. Mikołaja
Skład: Anna Bielak, Agnieszka Kołczewska, Maria Natanson, Bogdan Bracha, Piotr Majczyna, Marcin Skrzypek i Robert Brzozowski.
Jest to jeden z zespołów, które „wymyśliły” folk w Polsce. Bez wątpienia należy do elit folkowych w naszym kraju. Przez niektórych znawców tematu uważana jest za kapelę, która ukształtowała styl folkowego muzykowania lat dziewięćdziesiątych, tworząc podstawy popularności tej muzyki w ostatnich czasach. Muzykę „Orkiestry”, w odróżnieniu od innych popularnych zespołów tego nurtu, cechuje stosowanie wyłącznie instrumentów akustycznych i techniki tzw. „białego” śpiewu.
Biały śpiew jest specyficzną techniką emisji głosu, zwaną inaczej śpiewokrzykiem. Nazwa pochodzi od sposobu, w jaki wykonuje się te pieśni, mianowicie ten śpiew jest "melodyjnym krzykiem". Powietrze powoli wypuszcza się z przepony by zaśpiewać przez maksymalnie otwarte gardło. Miejscem, w którym zrodziły się te pieśni jest wieś gdzie ludzie często śpiewali podczas wszelkich prac polowych. Pewnie, dlatego powstała technika, dzięki której dźwięk jest na tyle mocny, że nie przeszkadza mu ani odległość ani wiatr.
W swych aranżacjach grupa chętnie stosuje rzadkie instrumenty strunowe jak datur czy cymbały. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Jako jedna z pierwszych kapel, wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim.
Kapela Drewutnia
Skład: Konrad Jarski, Anna Różycka, Piotr Ziółek, Dariusz Mikułowski, Olga Kuszpyt, Piotr Chyła-Goniewicz, Piotr Michalski, Krzysztof Butryn i Mariusz Włkowicz.
Kapela ta ma zamiar przybliżyć współczesnemu odbiorcy dawne pieśni i piosenki ludowe we własnej interpretacji. Grają oni muzykę inspirowaną tradycyjną muzyką Ziemi II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza terenów gdzie spotykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w ich repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej, czy Małopolskiej.
27 października godz.18.00
Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Kina Światowid.
Autor: M.M.