Uczestnicy kolejnego spotkania w ramach DKF „Państwo, które czuwa..." zobaczą film z 1974 roku „Orzeł i reszka". W projekcji, która odbędzie się 12 marca, udział weźmie historyk z IPN Gdańsk. Lekcja historii z kryminałem i filmem szpiegowskim adresowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i studentów.
12 marca odbędzie się drugie spotkanie z polskim filmem kryminalnym i szpiegowskim, które zainspiruje młodzież do refleksji na temat historii PRL-u. W projekcji tradycyjnie udział weźmie przedstawiciel Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, który zapozna widzów z kulisami powstania filmu oraz omówi tło historyczne filmowej fabuły. Tym razem zaprezentowany zostanie obraz z 1974 r. w reżyserii Ryszarda Filipskiego pt. „Orzeł i reszka”. Film opowiada historię Marcina Nowaka, więźnia politycznego, który zostaje agentem wywiadu. W sensacyjną akcję wpleciono wiele informacji o mechanizmach i programie działania zachodnich ośrodków dywersyjnych. W książce, a potem w scenariuszu Jerzego Bronisławskiego - mówi reżyser -zainteresowały mnie nie tylko sensacyjne elementy akcji. Podejmując realizację filmu, myślałem o sprawach znacznie poważniejszych - o dramacie człowieka uwikłanego w historię, o jego niepokojach moralnych, a także - może nawet przede wszystkim - o politycznych implikacjach jego działań.
Cykl DKF „Państwo, które czuwa…” współorganizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Edukacyjne spotkania z filmem szpiegowskim i kryminalnym adresowane są do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich oraz studentów.
Uczestnictwo klas w przeglądzie prosimy zgłaszać pod numerem tel. 055 611 20 83 do 7 marca.
Spotkanie z kryminałem i filmem szpiegowskim w ramach DKF „Państwo, które czuwa”
Film „Orzeł i reszka” (87 min.) Kino „Światowid”, Pl. K. Jagiellończyka 1, Elbląg 12 marca, godz. 12.00
Cena biletu: 5 zł (istnieje również możliwość zakupu karnetu na 7 projekcji – 30 zł)
Uwaga! Promocja! Trzy klasy, które jako pierwsze zgłoszą swoje uczestnictwo w marcowym DKF, otrzymają bezpłatne zaproszenie na kolejne spotkanie (2 kwietnia) w ramach cyklu „Państwo, które czuwa…”
Program cyklu „Państwo, które czuwa…”
12 III 2008 - Orzeł i reszka. Reż. Ryszard Filipski, 1974.
2 IV 2008 - Ostatni kurs. Reż. Jan Batory. Czarno-biały. 90 min. 1963 r. Obsada: Barbara Rylska, Stanisław Mikulski, Wieńczysław Gliński, Emil Karewicz
23 IV 2008 - Bicz boży. Reż. Maria Kaniewska. Czarno-biały. 81 min. 1966 r. Obsada: Pola Raksa, Stanisław Mikulski 7 V 2008 - Brylanty pani Zuzy. Reż. Paweł Komorowski. Barwny. 77 min. 1971. Obsada: Ryszard Filipski, Edmund Fetting.
27 V 2008 - Przepraszam, czy tu biją? Reż. Marek Piwowski. Barwny. 82 min. 1976
11 VI 2008 Zamknąć za sobą drzwi. Reż. Krzysztof Szmagier. Barwny. 85 min. 1987.