Centrum Kultury ,,Światowid" zaprasza już 26 kwietnia (sobota) na drugą edycję ogólnopolskiego festiwalu filmów o buddyzmie pn. "Włóczędzy Dharmy". W ramach przedsięwzięcia miłośnicy kina będą mogli obejrzeć aż 10 filmów.
W tej odsłonie Festiwalu widzowie będą mogli przyjrzeć się z bliska postaciom, bez których mądrości, odwagi, pasji i ciekawości poznania świata, Zachód i Wschód nie zbliżyłyby sie do siebie. Prezentowane projekcje ukażą sylwetki największych mistrzów duchowych, podróżników i odkrywców naszych czasów, tajemnicze miejsca i rytuały, odległą kulturę i duchowość. Zaprezentujemy Orient z różnych stron i punktów widzenia, zastanawiając się nad wpływem Wschodu na Zachód i odwrotnie.
Przegląd filmów o buddyzmie potrwa od soboty (26 kwietnia) do środy (30 kwietnia). W tym czasie zaprezentowanych zostanie 10 filmów:
1) Buddyzm we współczesnym świecie, sobota (26 kwietnia) godz. 18:00.
Buddyzm tybetański interesował Zachód od początków zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty spowodowały często fałszywą interpretację tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego. Po ponad czterdziestu latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się w naszej kulturze, a także przechodzi przez próbę nauki. „Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm" - powiedział Albert Einstein.
W filmie „Buddyzm w świecie współczesnym" przedstawieni są ludzie, którzy, pracując, uczestnicząc w tak zwanym „normalnym" życiu łączą nauki buddyjskie z kulturą zachodu i okazuje się, że nie ma w tym nic dziwnego, a ich praktyka pomaga w codziennym życiu i rozwoju.
Bez zbędnego komentarza i oceniania, autorzy filmu pokazali buddyjską filozofię, opowiedzieli często niezwykłe historie ludzi związanych z zachodnim buddyzmem od lat. Reż. Bo Juul, produkcja: Dania 2007, 87 min.
2) Nauka o stanie umysłu, sobota (26 kwietnia) godz. 19:00.
Wade Davis to pisarz, naukowiec, odkrywca, poszukiwacz przygód, fotograf, poeta i antropolog. Przez National Geographic określany jest jako jeden z odkrywców Tysiąclecia.
W tym filmie Wade Davis udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu - po to, by spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. Chce też zastanowić się, czy jest to ścieżka duchowego rozwoju, na którą sam mógłby wkroczyć. Poznaje Matthieu Ricarda, francuskiego biologa, który został mnichem, bo zrozumiał, że nauka mówi, co i jak się dzieje w życiu ludzi - ale nie odpowiada na pytanie ,,dlaczego". Reżyseria: Wade Davis, produkcja: Kanada 2006, 49'
3) Mnisi w laboratorium, niedziela (27 kwietnia) godz. 18:00.
To historia człowieka i naukowej przygody. Dlaczego nowoczesna nauka jest zainteresowana medytacją? Dlaczego, jak się okazuje, medytacja jest dobra dla zdrowia? Dlaczego mnisi buddyjscy pozwalają zachodnim naukowcom badać ich mózgi i ciała?. Scenariusz i reżyseria: : Delphine Morel, produkcja: Francja 2006 rok, 60'
4) W poszukiwaniu królestwa Shang Shung, niedziela (27kwietnia) godz. 19:00.
Pielgrzymka, gdzie spotykają się zarówno duchowe i jak zupełnie ziemskie przeżycia. Gelek, mnich z tradycji Bon, razem z amerykańskim fotografem wyruszają z Kathmandu, aby znaleźć legendarne królestwo Shang Shung, gdzie powstała religia Bon. W poszukiwaniu mitycznej krainy udają się aż do góry Kailasz, w zachodnim Tybecie. Po drodze dołącza do nich wróżbita i szaman. Razem, ci kompletnie nie pasujący do siebie podróżnicy ruszają w drogę.
Podczas ich podróży dowiadujemy się co to jest Bon - religia z obszarów współczesnego Nepalu i Tybetu, starsza niż buddyzm, szerzej nieznana i odrzucana. Podróżnicy zmagają się ze swoimi wątpliwościami. Czy znajdą mityczną krainę?. Reżyseria Alex Gabbay, produkcja: Holandia 2006
5) Dom smoka, poniedziałek (28 kwietnia) godz. 18:00.
Bohaterami filmu są dwaj młodzi Bhutańczycy, należący do tego samego społeczeństwa, ale żyjący w zupełnie odrębnych środowiskach. Namgay jest buddyjskim mnichem, całkowicie oddanym religii. Jigme pochodzi z bogatej rodziny i jest dumny z bycia pierwszym didżejem w swoim kraju. Reżyseria Jon Garaño, produkcja: Hiszpania 2005, 82'
6) Świat według mojego nauczyciela Dzongsara Khyentse Norbu, poniedziałek (28 kwietnia) godz. 19:00.
Uzależniony od piłki nożnej buddyjski lama, reżyser filmowy, obywatel świata - Khentse Norbu. Aktor, scenarzysta. Autor takich filmów jak „Puchar Himalajów" i „Podróżnicy i Magowie". Punkt widzenia reżyserki inspirowany jest buddyjską filozofią, która uczy, że nie damy rady zmienić ludzkich zachowań, dopóki nie będziemy pracować sami ze sobą. A żeby pracować ze sobą potrzebujemy nauczyciela. Reżyseria i scenariusz: Lesley Ann Patten, produkcja: Kanada 2003, 103'
7) Alexandra David Neel Z Sikkimiu do Zakazanego Tybetu, wtorek, (29 kwietnia) godz. 18:00.
Alexandra David-Neel (1868-1969) - francuska odkrywczyni, anarchistka, buddystka, pisarka. Pierwsza kobieta, która zbadała Tybet w okresie, gdy cudzoziemcom zabraniano tam wstępu.
Film o życiu Alexandry David Neel, pokazuje równocześnie podróż po latach jej sekretarki i wieloletniej asystentki do Sikkimiu w celu przekazania do klasztoru bezcennego posągu, który Alexandra dostała od króla Sikkimiu. Reżyseria: Antoine de Maximy, Jeanne Mascolo Filippis, produkcja: Francja, 1992, 60 min.
8) Duch Tybetu - Życie i świat Dilgo Khyentse Rinpocze, wtorek (29kwietnia) godz 19:00.
Film francuskiego mnicha i uznanego fotografa, Matthieu Ricarda, autora książki "Mnich i filozof" jest dokumentalnym portretem Dilgo Khyentse Rinpocze - lamy ze szkoły Njingma buddyzmu tybetańskiego, zwanego często "Mistrzem Mistrzów" czterech szkół buddyjskich. Praca nad filmem trwała 10 lat. Rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Matthieu Ricard - sekretarz i oficjalny tłumacz Rompocze wraz z Vivian Kurz zaczęli nagrywać wykłady swojego nauczyciela. Kręcili zdjęcia w Kham, we wschodnim Tybecie, Nepalu, Bhutanie, Indiach i we Francji. Udało im się również pozyskać do filmu niezwykle rzadkie i autentyczne nagrania z lat 50tych i 60tych. Scenariusz i reżyseria: Arnaud Desjardins , produkcja : USA 1999.
9) Szczęście Narodowe Brutto w Królestwie Bhutanu, środa (30 kwietnia) godz. 18:00.
Przez ponad tysiąc lat Bhutan - himalajskie królestwo wielkości Szwajcarii, Druk Yul, czyli „Ziemia grzmiącego smoka - żył we wspaniałej izolacji pośród górskich łańcuchów, wciśnięte między Indie i Chiny. Król Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck wprowadza reformy i modernizuje kraj - pojawiły się drogi, elektryczność, auta, telefony, internet i telewizja. Zachód wkracza do Bhutanu, za pomocą telewizji, mediów, internetu. Ale królewski program modernizacji kraju przebiega pod hasłem "Narodowe szczęście brutto ważniejsze jest od produktu narodowego brutto". Czy działa?. Produkcja: 2006, 50' Szwajcaria, Bhutan.
10) Lazurowy Budda - zaginione skarby tybetańskiej medycyny, środa (30 kwietnia) godz. 19:00.
1200 lat temu mieszkańcy Tybetu stworzyli bardzo złożony i dokładny system medyczny. Zrozumieli, w jaki sposób umysł wpływa na ciało. Poznali doskonale ciało i nauczyli się robić leki z roślin i minerałów. Błogosławili swoje leki w czasie specjalnych ceremonii. Większość swojej wiedzy zachowali na specjalnych malowidłach zwanych tankami.
Film odkrywa medycynę tybetańską od jej korzeni aż po współczesność. Poznajemy kilku lekarzy z Tybetu obecnie mieszkających w Indiach, którzy uczą nas najprostszych pojęć związanych z tym systemem.
Kultura Tybetu, mimo, że poza granicami swojego kraju - kwitnie - od Syberii, przez Indie, aż do Europy i Stanów Zjednoczonych. Medycyna tybetańska staje się coraz bardziej popularna, a film pozwala zrozumieć jej głębię i działanie. Scenariusz i reżyseria: Aerlyn Weissman, Tetsuya Itano, Produkcja: 2005, Kanada czas: 47'.
Więcej informacji o ogólnopolskim przeglądzie znleźć można na stronie: http://www.wlodzedzydharmy.blogspot.com/).
Bilety w cenie 7 złotych na każdy film, lub karnet na 10 filmów w cenie 42 złotych, można kupić w kasie kina.