"Włóczędzy Dharmy" 26-30.04.2008

Kolejna edycja ogólnopolskiego festiwalu filmów o buddyzmie zatytułowana została "Włóczędzy Dharmy". W tej odsłonie przyglądamy się z bliska postaciom, bez których mądrości, odwagi, pasji i ciekawości poznania świata, Zachód i Wschód nie zblizyłyby sie do siebie. Pokażemy sylwetki największych mistrzów duchowych, podróżników i odkrywców naszych czasów, tajemnicze miejsca i rytuały, odległą kulturę i duchowość. Zaprezentujemy Orient z różnych stron i punktów widzenia, zastanawiając się nad wpływem Wschodu na Zachód i odwrotnie (więcej informacji o ogólnopolskim przeglądzie na www.wlodzedzydharmy.blogspot.com).

W ramach przeglądu pokażemy 10 filmów:

1) Buddyzm we współczesnym świecie      26.04.2008 godz. 18:00Reż. Bo JuulProdukcja: Dania 2007, 87 min.

Buddyzm tybetański interesował Zachód od początków zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty spowodowały często fałszywą interpretacje tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego.Po ponad czterdziestu latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się w naszej kulturze, a także przechodzi przez próbę nauki. „Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm” – powiedział Albert Einstein. W filmie „Buddyzm w świecie współczesnym” przedstawieni są ludzie, którzy, pracując, uczestnicząc w tak zwanym „normalnym” życiu łączą nauki buddyjskie z kulturą zachodu i okazuje się, że nie ma w tym nic dziwnego, a  ich praktyka pomaga w codziennym życiu i rozwoju.Bez zbędnego komentarza i oceniania, autorzy filmu pokazali buddyjską filozofię, opowiedzieli często niezwykłe historie ludzi związanych z zachodnim buddyzmem od lat.

2) Nauka o stanie umysłu     26.04.2008 godz. 19:00Reżyseria: Wade DavisProdukcja: Kanada 2006, 49’

Wade Davis  to pisarz, naukowiec, odkrywca, poszukiwacz przygód, fotograf, poeta i antropolog. Przez National Geographic określany jest jako jeden z odkrywców Tysiąclecia.

W tym filmie Wade Davis udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu- po to, by spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. Chce też zastanowić się, czy jest to ścieżka duchowego rozwoju, na którą sam mógłby wkroczyć.  Poznaje Matthieu Ricarda, francuskiego biologa, który został mnichem, bo zrozumiał, że nauka mówi, co i jak się dzieje w życiu ludzi - ale nie odpowiada na pytanie ,,dlaczego".

3) Mnisi w laboratorium     27.04.2008 godz. 18:00Scenariusz i reżyseria: : Delphine MorelProdukcja: Francja 2006 rok, 60’

To historia człowieka i naukowej przygody. Dlaczego nowoczesna nauka jest zainteresowana medytacją? Dlaczego, jak się okazuje, medytacja jest dobra dla zdrowia? Dlaczego mnisi buddyjscy pozwalają zachodnim naukowcom badać ich mózgi i ciała?

4) W poszukiwaniu królestwa Shang Shung      27.04.2008 godz. 19:00Reż. Alex GabbayProdukcja: Holandia 2006 

Pielgrzymka, gdzie spotykają się zarówno duchowe i jak zupełnie ziemskie przeżycia. Gelek, mnich z tradycji Bon, razem z amerykańskim fotografem wyruszają z Kathmandu, aby znaleźć legendarne królestwo Shang Shung, gdzie powstała religia Bon. W poszukiwaniu mitycznej krainy udają się aż do góry Kailasz, w zachodni Tybecie. PO drodze dołącza do nich wróżbita i szaman. Razem, ci kompletnie nie pasujący do siebie podróżnicy ruszają w drogę. Podczas ich podróży dowiadujemy się co to jest Bon – religia z obszarów współczesnego Nepalu i Tybetu, starsza niż buddyzm, szerzej nieznana i odrzucana. Podróżnicy zmagają się ze swoimi wątpliwościami, samym sobą. Czy znajdą mityczną krainę?

5) Dom smoka     28.04.2008 godz. 18:00Reż. Jon Garaño Produkcja: Hiszpania 2005, 82’

Bohaterami filmu są dwaj młodzi Bhutańczycy, należący do tego samego społeczeństwa, ale żyjący w zupełnie odrębnych środowiskach. Namgay jest buddyjskim mnichem, całkowicie oddanym religii. Jigme pochodzi z bogatej rodziny i jest dumny z bycia pierwszym didżejem w swoim kraju.

6) Świat według mojego nauczyciela Dzongsara Khyentse Norbu 28.04.2008 godz. 19:00Reżyseria i scenariusz:  Lesley Ann PattenProdukcja: Kanada 2003, 103’

Uzależniony od piłki nożnej buddyjski lama, reżyser filmowy, obywatel świata – Khentse Norbu. Aktor, scenarzysta. Autor takich filmów jak „Puchar Himalajów” i „Podróżnicy i Magowie”.Punkt widzenia reżyserki inspirowany jest buddyjską filozofią, która uczy, że nie damy rady zmienić ludzkie zachowania, dopóki nie będziemy pracować sami ze sobą. A żeby pracować ze sobą potrzebujemy nauczyciela.

7) Alexandra David Neel Z Sikkimiu do Zakazanego Tybetu      29.04.2008 godz. 18:00Reżyseria: Antoine de Maximy, Jeanne Mascolo Filippis  Produkcja: Francja, 1992, 60 min.

Alexandra David-Neel (1868-1969) - francuska odkrywczyni, anarchistka, buddystka, pisarka.Pierwsza kobieta, która zbadała Tybet w okresie, gdy cudzoziemcom zabraniano tam wstępu. Film, pokazujący życie Alexandry David Neel, pokazuje równocześnie podróż po latach jej sekretarki i wieloletniej asystentki do Sikkimiu w celu przekazania do klasztory bezcennego posągu, który Alexandra dostała od króla Sikkimiu.

8) Duch Tybetu - Życie i świat Dilgo Khyentse Rinpocze      29.04.2008 19:00Scenariusz i reżyseria: Arnaud Desjardins Produkcja : USA 1999 47’

Film francuskiego mnicha i uznanego fotografa, Matthieu Ricarda, autora książki “Mnich i filozof” jest dokumentalnym portretem Dilgo Khyentse Rinpocze - lamy ze szkoły Njingma buddyzmu tybetańskiego, zwanego często "Mistrzem Mistrzów" czterech szkół buddyjskich. Praca nad filmem trwała 10 lat. Rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Matthieu Ricard - sekretarz i oficjalny tłumacz Rompocze wraz z Vivian Kurz zaczęli nagrywać wykłady swojego nauczyciela. Kręcili zdjęcia w Kham, we wschodnim Tybecie, Nepalu, Bhutanie, Indiach i we Francji. Udało im się również pozyskać do filmu niezwykle rzadkie i autentyczne nagrania z lat 50tych i 60tych.

9) Szczęście Narodowe Brutto w Królestwie Bhutanu     30.04.2008 godz. 18:00Produkcja: 2006, 50’ Szwajcaria, Bhutan

Przez ponad tysiąc lat Bhutan – himalajskie królestwo wielkości Szwajcarii, Druk Yul, czyli „Ziemia grzmiącego smoka – żył we wspaniałej izolacji pośród górskich łańcuchów, wciśnięte między Indie i Chiny. Król Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck wprowadza reformy i modernizuje kraj – pojawiły się drogi, elektryczność, auta, telefony, internet i telewizja. Zachód wkracza do Bhutanu, za pomocą telewizji, mediów, internetu. Ale królewski program modernizacji kraju przebiega pod hasłem "Narodowe szczęście brutto ważniejsze jest od produktu narodowego brutto". Czy działa?

10) Lazurowy Budda – zaginione skarby tybetańskiej medycyny 30.04.2008 godz. 19:00Scenariusz i reżyseria: Aerlyn Weissman, Tetsuya ItanoProdukcja: 2005, Kanada czas:  47’

1200 lat temu mieszkańcy Tybetu stworzyli bardzo złożony i dokładny system medyczny.Zrozumieli, w jaki sposób umysł wpływa na ciało. Poznali doskonale ciało i nauczyli się robić leki z roślin i minerałów. Błogosławili swoje leki w czasie specjalnych ceremonii. Większość swojej wiedzy zachowali na specjalnych malowidłach zwanych tankami.Film  odkrywa medycynę tybetańską od jej korzeni aż po współczesność. Poznajemy kilku lekarzy  z Tybetu obecnie mieszkających w Indiach, którzy uczą nas najprostszych pojęć związanych tym systemem.Kultura Tybetu, mimo, że poza granicami swojego kraju – kwitnie – od Syberii, przez Indie, aż do Europy i Stanów Zjednoczonych. Medycyna tybetańska staje się coraz bardziej popularna, a film pozwala zrozumieć jej głębię i działanie.

Bilety:Pojedynczy film: 7 złKarnet na 10 filmów: 42 zł

Autor: nk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera