
Dzisiaj (24 maja br.) o godz. 12.00 na Pl. Jagiellończyka rozpoczął się IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Nadbałtycki Jarmark Folkloru, podczas którego elblążanie mają okazję spotkać się ze sztukę ludową.
Sztuka ludowa jest odzwierciedleniem bogatej i dalekiej od miejskiego szumu tradycji narodu polskiego. Jej unikalność i bogactwo form można będzie podziwiać podczas niedzielnego spotkania z folklorem.
W tegorocznej czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu przed publicznością zaprezentuje się 12 zespołów z województw warmińsko- mazurskiego i pomorskiego, ale także z Kaliningradu.
Zespoły rywalizować będą w czterech kategoriach: kapele ludowe, zespoły śpiewacze, zespoły folklorystyczne do 15 lat, zespoły folklorystyczne powyżej 15 lat.
I. Kapele ludowe
1. Kapela „Suse" Suskiego Ośrodka Kultury- zaprezentuje elblążanom następujące utwory: „Nocka Szumiała", „Siano", „Szła dziewczyna";
2. Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar"- zaprezentuje elblążanom następujące utwory: „Od Łowicza", „Sztajer", „Polka Przeworska";
3. Kapela „Bazuny" z Ośrodka Kultury w Czersku.
II. Zespoły śpiewacze
1. Zespół „Słowianie" z Kaliningradu;
2. Zespół „Rosynka" z Kaliningradu;
3. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego "Jantar".
III. Zespoły folklorystyczne do 15 lat
1. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska" - zaprezentuje się elblążanom w Polonezie, Kujawiaku i układzie tańców warmińskich;
2. Zespół Pieśni i Tańca „Młody Elbląg" - zaprezentuje się elblążanom w Polce Siedleckiej i w tańcu Kołomajki;
3. Zespół Pieśni i Tańca "Łąg" - zaprezentuje się elblążanom w tańcach kaszubskich.
IV. Zespoły folklorystyczne powyżej 15 lat
1. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar"- zaprezentuje się elblążanom w „Układzie Lubelskim":, „Na kieleckim polu", „Matuś moja matuś", „Pod kopeńską siana";
2. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska"- zaprezentuje się elblążanom w Krakowiaku i w tańcu kaszubskim;
3. Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza" z Szymonowa - zaprezentuje się elblążanom w Polce.
W ramach Nadbałtyckiego Jarmarku widzowie mogą podziwiać rękodzieła twórców ludowych z całej Polski i Obwodu Kaliningradzkiego.
Festiwal jest częścią projektu "Pomosty - Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej" realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.